Kiril ve Metodiy Üniversitesi Sendikası hükümet ile acil görüşme talep ediyor

Kuzey Makedonya’nın en önemli üniversitesi konumundaki Aziz Kiril Metodiy Üniversitesi (UKİM) Sendikası, çalışanlara maaşların yükseltilmesi için hükümetten acil görüşme talep ediyor.

UKİM Sendikası, Hükümet’ten bir an önce, çalışanların maaşlarının artırılması ve Toplu Sözleşme’nin imzalanması konularını görüşecekleri bir toplantı yapmasını talep ediyor.

UKİM Sendikası Başkanı Prof. Dr. Angel Ristov, yaptığı konuşmada, “Ülkedeki maaşların önemli ölçüde ve birkaç kez artırıldığı diğer meslekler ve faaliyetlerde olduğu gibi, Hükümetin, UKIM çalışanlarına iyi bir maaş sağlayacak toplu sözleşmemizi imzalamaya anlayış ve hazır olacağını umuyoruz. Aksi takdirde UKİM çalışanlarının haklarının ve standartlarının korunması için Hükümet önünde protesto gösterileri düzenlemek zorunda kalacağız.” diye konuştu.

Sendika ayrıca AB Daimi Temsilciliğini, Uluslararası Çalışma Örgütü’nü, eğitim alanındaki Uluslararası Sendikaları, ABD Büyükelçiliğini ve AB üye devletlerini UKIM’in durumu hakkında bilgilendireceği bildirdi.

Üniversite çalışanları 2 Haziran’da rektörlük binası önünde düzenledikleri protesto gösterisi ile çalışanların kötüleşen mali durumundan duyduğu memnuniyetsizliği dile getirdi.

Read Previous

Türk dizileri yabancıları Türkçe öğrenmeye teşvik ediyor

Read Next

Miçotakis hükümetinin Türkiye karşıtı politikalarının hedefi ne?