Kırcaali’de yeşil döngü atık işleme entegre tesisi devreye sokulacak

Kırcaali’nin Vişegrad (Hisarüstü) köyü yakınlarındaki bölge katı atık depolama alanında 24 saat içinde 100-120 ton arasında değişen miktarda farklı türde atık depolanmaktadır.

Bu alanda Kırcaali, Ardino (Eğridere), Çernooçene (Yeni Pazar), Momçilgrad (Mestanlı), Krumovgrad (Koşukavak), Kirkovo (Kızılağaç), Cebel (Şeyhcuma) ve İvaylovgrad (Ortaköy) ilçelerinden taşınan tehlikeli olmayan atıklar depolanmaktadır. Burada bir yılda bu sekiz ilçeden taşınan toplam yaklaşık 32 000 ton atık depolanmaktadır. Kırcaali yakınlarında kurulan Kırcaali Bölge Katı Atık Depolama Tesisi projesinin birinci aşaması kapsamında 2016 yılında katı atık depolama hücresi, duvar, kontrol noktası kuruldu, dezenfekte çukuru yapıldı, karantina bölgesi oluşturuldu, su temini şebekesi ve gerekli altyapı oluşturuldu.

Kırcaali Çevre Koruma Daire Başkanlığı’ndan yapılan açıklamada, ”Atık işleme tabi tutulmuyor, çünkü katı atık ön ayrıştırma ve kompost tesisleri yoktur” diye bildirdi. Tesisi Zauba Şirketi işletiyor. Depolama alanında 5 katı atık depolama hücresi kurulması öngörülüyor. Şimdiye kadar Yapısal Araçlara Yönelik Katılım Öncesi Program (ISPA) kapsamında projenin birinci aşamasının uygulanmasına yönelik hibe desteği verilmesine ilişkin sözleşme çerçevesinde onların sadece birisi kuruldu. İkinci ve üçüncü hücrenin kurulmasına yönelik çalışmalara başlandı. Depolanan atıkların azaltılması için katı atık ön ayrıştırma ve kompost tesisleri kurulması üzere Atık Yönetimi Yasası’nın amaçlarına uygun olarak AB fonlarından yararlanma imkanları değerlendiriliyor.

Yakında Kırcaali Bölge Katı Atık Depolama Tesisinde günde 3 ton yeşil atık işlemek için bir kompost tesisinin devreye sokulması bekleniyor. Nihai bir ürün olarak iyi kalitede kompost elde edilecektir. Bu tesisin devreye sokulmasıyla alanda depolanan yeşil atık miktarının azalması ve böylece işlerin kolaylaştırılması bekleniyor.

Yeşil döngü atık işleme entegre tesisi ve dört atık konteynerinin toplam maliyeti 600 000 avrodur. Kaynaklar, Kore ve Bulgaristan arasında imzalanan bir anlaşma çerçevesinde bir yatırım projesi kapsamında sağlandı. Tesis ve konteynerler, Vişegrad köyü yakınlarında bulunan bölge atık depolama alanına bir hafta önce getirildi.

 

Kaynak: Kircaalihaber.com

Read Previous

Panathinaikos-Olympiakos maçı yarıda kaldı

Read Next

‘ABD tarafından yaptırımlar gelebilir’

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *