Kırcaali’de üç bin kişiye aşure dağıtıldı

Hem Müslümanlar hem de Hıristiyanlar tarafından kutlanan Aşure Günü münasebetiyle bugün Kırcaali’deki Üreticiler Pazarı’nda üç bin porsiyon aşure dağıtıldı.

Etkinlik, Kırcaali Belediyesi ve kardeş belediyesi olan Bursa Osmangazi Belediyesi tarafından 17. kez düzenleniyor.

Bu yıl aşure etkinliği Kırcaali’de Türkiye Günleri çerçevesinde ve Türkiye Cumhuriyeti’nin kuruluşunun 100. yıldönümü vesilesiyle düzenleniyor. Konuklar arasında Kırcaali Belediye Başkanı Doç. Dr. Hasan Azis, Bursa Osmangazi Belediye Başkanı Mustafa Dündar, Türkiye’nin Filibe Başkonsolosu Korhan Küngörü, Milletvekilleri Adlen Şevked ve Elvan Gürkaş, Kırcaali Belediye Başkan Yardımcısı Tuncay Şükrü, Belediye Genel Sekreteri Sebahattin Riza, Bölge Müftüsü Basri Eminefendi ve Papaz Peder Petır Garena yer aldı.

Kırcaali Belediye Başkanı Doç. Dr. Hasan Azis, etkinliğe katılanlara hitaben yaptığı konuşmasında Kırcaali’de Aşure Günü’nün dostluk ve karşılıklı yardımlaşmanın sembolü haline geldiğine dikkat çekti. Azis, “Kırcaali sınırlarını çoktan aştı ve Bursa’nın Osmangazi Belediyesine kadar ulaştı. İnsanlar arasında iyi niyet, dostluk ve karşılıklı yardımlaşma mesajının günümüz dünyasında en büyük değer olduğuna eminim. Kırcaali’den 300 kilometre ötede bir savaş varken, insanların nasıl barış ve anlayış içinde yaşayabileceğinin en güzel örneğidir. Kırcaali’nin ülkede ve dünyada hoşgörünün başkenti olarak bilinmesi de tesadüf değildir” dedi.

Ona göre Kırcaali, sadece Kırcaalilerin değil, Türkiye’den gelen misafirlerin ve uzun zamandır Avrupa’da yaşayan insanların da geçtiği pazarda aşure kutlamasının yapıldığı tek yerdir. Hasan Azis, “Bu yıl üst üste 17. kez aşure etkinliği yapıyoruz. Ortalama 3 bin kişi bu lezzetli tatlının tadına bakıyor. Bu da en az 51 bin kişinin tattığı anlamına geliyor. Bu da bizim hoşgörü, anlayış ve merhamet mesajlarımızdan 51 bin kişi demek. Burada olduğunuz için ve Kırcaali’de, Bulgaristan’da, Avrupa’da, Amerika’da ve tüm dünyada aşurenin sembolünün elçileri olduğunuz için teşekkür ederim” dedi.

Türkiye’nin Filibe Başkonsolosu Korhan Küngerü yaptığı konuşmada, “Aşure, içeriğinde çeşitli malzemeler bulunan bir tatlıdır. Sonuç olarak ortaya lezzetli bir yemek çıkıyor. Bu yüzden Kırcaali’ye ve burada yaşayan insanlara çok yakışıyor” dedi.

Bursa Osmangazi Belediye Başkanı Mustafa Dündar yaptığı selamlama konuşmasında, “Aşurenin arkasındaki ana fikir, yokluk ve yoksulluktan kaynaklanması ve farklı malzemeleri bir araya getirmesidir. Aşure bugün bizi böyle bir araya getiriyor – Kırcaali Belediyesi ve Osmangazi Belediyesi, Müslümanlar ve Hıristiyanlar, Bulgarlar ve Türkler. Hepimiz tek bir yerde, tek bir uyum içinde bir araya geldik. Tüm dünya Kırcaali’den örnek alsın – nasıl birlikte yaşayabileceğimizi ve sorunların nasıl birlikte çözülebileceğini” dedi. 

Papaz Peder Petır Garena ve Bölge Müftüsü Basri Eminefendi de konukları barış ve anlayış mesajlarıyla selamladılar.

Kırcaalihaber

Read Previous

Danimarkalı Müslümanlardan Kur’an-ı Kerim’e saldırılara karşı “uzun vadeli adımlar atılsın” çağrısı

Read Next

MSÜ Deniz Harp Okulu öğrencileri Arnavutluk’ta liman ve makam ziyareti yaptı