Kırcaali’de Türkçe Radyo Talebine Tepkiler

Bulgaristan’da Türk ve Müslümanların yoğun olarak yaşadığı Kırcaali şehrinde günde 3 saat Türkçe yayın yapması öngörülen yerel devlet radyosuna verilmesi gereken lisansın çıkarılması ertelendi.

Bulgaristan Ulusal Radyosu (BNR) genel müdürü Radoslav Yankulov Kırcaali bölgesinde Türkçe yayın yapacak radyo için lisans talebinde bulundu. Talepte Kırcaali Radyosu’nun yerel halka günde 3 saat Bulgarca, 3 saat  Türkçe yayın, günün geri kalan saatlerinde  ise yayını BNR’nin “Horizont” Ulusal Bulgarca programının dolduracağı yer alıyor. Lisans izni verilmiş olsaydı Kırcaali Radyosu deneme yayınlarına 1 Aralık 2015 tarihinde geçecekti.

Elektronik Medya Kurulu (SEM)’in toplantısında talebe gelen tepkiler nedeniyle lisans kararı ertelendi. Kurulun toplantısına başkanlık eden İvo Atanosov ve SEM üyelerinden Mariya Stoyanova’ya göre bu ugulama yerel halkın entegre olmasına değil, bölünmesine sebep olacak.

Öte yandan konu ile ilgili siyasi partilerden de tepki geldi. VMRO partisinden Angel Cambazki “Çok ilginç, birini entegre etmeye çalışıyorsun, ama ona toplumun konuştuğu dilden değil de, yabancı bir dilden konuşuyorsun” diyerek Türkçe yayın yapacak radyo hakkında tepkisini ortaya koydu.

 

 

Özlem Tefikova / Bulgaristan

 

Read Previous

Tel Abyad Gümrük Kapısına ÖSO Bayrağı Dikildi

Read Next

Milletvekilleri İşbaşı Yaptı

8 Comments

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *