Kırcaali’de geleneksel aşure etkinliği

Kırcaali’nin pazarında geleneksel Aşure Etkinliği düzenlendi. Etkinliğe Müslümanların yanı sıra Hıristiyanlar da katıldı. Tatlı yiyeceği sıraya dizilen 2 500 vatandaşa Kırcaali Belediye Başkanı Müh. Hasan Azis, Kırcaali Bölge Müftüsü Beyhan Mehmet ve Kırcaali Hıristiyanlar Cemaati Başkanı Papaz Petır Garena dağıttılar.

Programın açılışında etkinliğe katılan konuklara ve organizatörlere teşekkür eden Bölge Müftüsü Beyhan Mehmet, günün anlam ve önemine binaen bir konuşma yaptı. Müftü, Aşurenin kutlandığı Muharrem ayının başında 1440 hicri yılına girdiğimizi anımsattı. Beyhan Mehmet, Aşure Günü’nün bolluk ve berekete vesile olmasını, Yüce Allah’ın hastalara şifa, dertlilere deva, borçlulara eda ihsan eylemesini diledi.

Ardından konuşan Papaz Petır Garena, Kırcaalilerin Aşure Günü’nü ortak bir dini bayram olarak kutladıklarını belirtti. Papaz, ”Şehirde her şey normaldir. Fotoğraf çektirip haber yapılması için değil, sürdürülebilir olan bir şey için buradayız” diye vurguladı. Kırcaali Hıristiyanlar Cemaati Başkanı, kimin silah ve kılıç bulacağını düşünürse, onları sadece eski kitaplarda bulacağını söyledi. Papaz, Necip Fazıl Kısakürek’in söylediği “Parası olan pazardan, imanı olan mezardan korkmaz” sözünü buna örnek olarak verdi.

Belediye Başkanı Hasan Azis, artık on ikinci yıl Kırcaali’de yapılan aşure etkinliğinin Kırcaalileri bir araya getirdiğini ve bu geleneğin devam ettireceklerinin altını çizdi. Hasan Azis,”Kırcaali’de Aşure Günü’nün kutlanmasının amacı, hep birlikte olmamızdır. Bu tür kutlamalar, Kırcaali şehrini ülkedeki diğer şehirlerden farklı kılıyor. Aşure Günü kutlanması birlik beraberlik, karşılıklı yardım ve anlaşma mesajı veriyor. Aşure Günü’nün restoran ve otellerde değil, halkla birlikte kutluyoruz” diye vurguladı. Hasan Azis,”Bugünün büyük sürprizi, sürpriz olmamasıdır. Gelenek üzerine bayramlarımızı hep birlikte kutluyoruz” diye altını çizdi.

Programın sunuculuğunu yapan Bayram Hüseyin, dini ve etnik aidiyeti fark etmeksizin Kırcaali Belediyesi’nin 2500 kişilik aşure hazırladığını belirtti.

Aşure dağıtımı töreninde resmi konuklar arasında Kırcaali Belediye Meclis Başkanı Raif Mustafa, Belediye Meclis Üyeleri ve köy muhtarları yer aldı.

 

 

Kırcaalihaber

Read Previous

ABD’den Bosna Hersek Seçimlerine İlişkin Açıklama

Read Next

Bulgaristan’da eski arabalar için yüzde 30 daha fazla vergi ödenecek

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *