Kırcaali’de Bulgar ve Türk ressamlarının ortak “Ressamın Yolu” sergisi açıldı

Kırcaali KRIG Sanat Galerisi’nde Bulgaristan ve Türkiye’den ressam ve fotoğrafçıların eserlerinin yer aldığı “Ressamın Yolu” sergisi açıldı. Sergi, merkezi Bulgaristan’ın İvaylovgrad (Ortaköy) kasabasında bulunan Sosyal Kalkınma ve Entegrasyon İçin Sivil Girişim Derneği ile Edirne’nin Keşan ilçesi Çamlıca Köyü Muhtarlığı arasında her iki bölgenin de kültür ve turizm açısından cazibe merkezi haline gelmesi amacıyla hayata geçirilen “Ressamın Yolu” projesi çerçevesinde gerçekleştirilmektedir.

Sergide Kırcaali Belediye Başkan yardımcıları Veselina Tihomirova, Mümün Ali, Katya Mitovska ve Tuncay Şürkü, Belediye Genel Sekreteri Sezgin Bekir, proje yöneticisi Kremena Kyoseva ve çok sayıda davetli hazır bulundular.

Selamlama konuşması yapan KRIG Sanat Hareketi Başkanı Radost Nikolaeva, Interreg IPA Bulgaristan-Türkiye Sınır Ötesi İşbirliği Programı kapsamında gerçekleştirilen projenin, yılın başında açılan ikinci teklif çağrısı kapsamında iki aşama projesi onaylandığını kaydetti. Nikolaeva, projenin getirdiği yeniliğin sınır bölgesinde kültür turizmine ilişkin vizyon yaratmaya yönelik politikalar oluşturulması olduğunu belirtti. Projeye her iki bölgeden ressam ve fotoğraf sanatçılarının katıldığını ifade eden Nikolaeva, “Kültür ve sanat insanlarının sınır bölgesinin ekonomik kalkınmasına ve sosyal politikaların oluşturulmasına yardımcı olabileceğini göstermek istiyoruz” dedi.

Sergi açılış konuşması yapan Belediye Başkan Yardımcıları Veselina Tihomirova, proje yöneticisini ve katılımcıları selamladı. Proje faaliyetlerine değinen Tihomirova, bir dizi etkinlik, fotoğraf atölyesi, kültürel incelemeler, tartışma toplantıları düzenlendiği ve elde edilen sonuçların bir kısmının hareketli galeri şeklinde Sofya, İstanbul, Edirne ve Haskovo şehirlerinden sonra şimdi de Kırcaali’de tanıtıldığını belirtti. Tihomirova, Belediye Başkanı Hasan Azis adına proje yöneticisine bir demet çiçek takdim ederek projenin başarısından dolayı tüm katılımcıları ve serginin organizatörlerini tebrik etti.

Projeyi yöneten Kremena Kyoseva, sergiye ev sahipliği yapan KRIG Sanat Galerisi ve Kırcaali Belediyesine ve açılışa katılan herkese teşekkür etti. Kyoseva, “Bizim için Kırcaali’de bu sergiyi açmamız gerçekten çok önemli. İki ülke arasındaki sınır, ayıran değil birleştiren bir çizgidir. Biz sadece Türk ortaklarımızla aramızdaki köprüleri keşfettik. Kırcaali ile İvaylovgrad arasında köprü kuran İvaylovgrad yakınındaki Armira Nehri üzerinde (yukarı akıntısında Ateren adını taşımaktadır), geç Ortaçağ Ateren köprüsünü bilirsiniz. Bu köprüyü unutmayacağımızı, sahip çıkacağımızı ve ortak kültürel ve tarihi mirasa sahip olduğumuzu, dostluğumuzu unutmayacağımızı umuyorum. Türk ortaklarımızla unutulmaz dostluklar kurduk, bizim amacımız da buydu. Bu yüzden projeyi gerçekleştirdiğimiz için çok mutluyuz ve onu devam ettireceğiz” diye ifade etti.

Kyoseva, Tihomirova’ya ve serginin organizatörlerine sergide yer alan eserleri içeren katalog ve proje tanıtım broşürleri hediye etti.

 

 

Kırcaalihaber

Read Previous

“Uluslararası Dostluk Kısa Film Festivali” Saraybosna’da

Read Next

ABD’den Arnavutluk’a ‘İran’ teşekkürü

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *