Kırcaali Bölge Müftülüğünün organizasyonu altında Kırcaali Yeni Camiinde 28 Ağustos 2021 Cumartesi günü Bölge Temel Dini Bilgiler Yarışması düzenlendi.

Kırcaali’nin tüm illerinden ve köylerinden Yaz Kur’ân Kurslarına giden çocukların katıldığı yarışma, büyük bir coşku ve heyecanla geçti. Yarışma programının açılışında Cebel (Şeyhcuma) Merkez Camii İmam Hatibi Şemsettin Baş Hoca Kur’ân-ı Kerim tilaveti sundu. Daha sonra Kırcaali Bölge Müftüsü Basri Eminefendi selamlama konuşması yaptı. Müftü, konuşmasında, “Bu yarışmalarda kaybeden yoktur, siz değerli çocuklarımız, hepiniz buraya gelerek kazandınız” ifadelerini kullandı. Hemen sonrasında yarışmaya start verildi.

Yarışma dört aşamada gerçekleşti. Birinci aşamada çocuklar temel dini bilgiler testi yaptılar, ikincisinde temel dini bilgilere ilişkin soruları cevapladılar, üçüncüsünde yüzünden Kur’ân-ı Kerim okudular, dördüncüsünde ise ezberden sure ve dualar okudular.

Yarışma jürisinde jüri Başkanı olarak Momçilgrad (Mestanlı) İlâhiyat Lisesi Müdürü Ahmed Bozov, jüri üyeleri olarak Kırcaali Merkez Camii İmam-Hatibi Metin Uluocak Hocaefendi, Benkovski (Killi) Köyü Merkez Camii İmam Habibi Erdinç Süleyman Hocaefendi ve Kırcaali Bölge Müftülüğünde irşat uzmanı Sezer sadulov yer aldılar.

Yarışmada Kırcaali Kur’an Kursu öğrencisi Hasan Kaya birinci olurken Benkovski Kur’an Kursu öğrencisi Bilal Kaşmer ikinci ve Kayaloba Köyü Kur’an Kursu öğrencisi İsmail Hayrullah üçüncü oldu.

Dereceye giren öğrencilere bolca hediyelerin yanı sıra bütün yarışmacılara para ödülü de takdim edildi. Yarışmanın birincisi 200 leva, ikincisi 150 leva ve üçüncüsü 100 leva ile ödüllendirildi.

Yarışmanın aşamaları arasında seyirci olarak katılan çocuklara da bilmeceler ve dini sorular soruldu, doğru cevap verenlere hediyeler verildi. Ayrıca yarışmaya katılan bütün çocuklar hediyelerle sevindirildi.   

Yarışmanın sonunda tüm yarışmacılara ve seyirci olarak katılanlara yemek ikramı yapıldı.

Müftülüğün açıklamasında, “Kur’an Kurslarına katılan bütün çocuklara, onları kurslara gönderen ebeveynlerine ve özellikle çocuklarımızı fedakarca eğiten hocalarımıza gönülden teşekkür ediyoruz” denildi.

KırcaaliHaber

Önceki Haber

30 Ağustos Zafer Bayramı kutlanıyor

Sonraki Haber

Ülke genelinde 652 hız limiti aşımı cezası kesildi