Kırcaali Bölge Kütüphanesi’nde antika radyo modellerinden oluşan sergi sona erdi

Kırcaali Nikola Y. Vaptsarov Bölge Kütüphanesi’nin ziyaretçileri, bir ay boyunca geçen yüzyıldan kalma eski radyo alıcılarından oluşan eşsiz bir sergiyi izleme fırsatı buldu.

Şehrin 500’den fazla genç ve yaşlı sakini ve misafiri, Sanat Okuma Salonu’nda sergilenen nadir radyo alıcı modellerinin yanı sıra (gramofonlar, kaset çalarlar, amplifikatörler, hoparlörler içeren) Hi-Fi ses ekipmanlarının ilginç tasarımlarından keyif aldı.

Yaşlı ziyaretçiler, gramofon plaklarında çalan şarkılarla geçirdikleri gençlik yıllarını hatırlatırken, gençler için bu yeni bir deneyim olduğu için telefonları gramofon iğnesinin döner tabla üzerindeki “dansını” gösteren videolar kaydediyordu.

Kırcaali ve Momçilgrad’daki lise okullarından 3’ten 12’inci sınıfa kadar öğrenciler, koleksiyonun sahibi İbrahim Köseömer’in radyo alıcıları ve Hi-Fi ekipmanları toplama tutkusunun nasıl ortaya çıktığı, onları nasıl araştırıp satın aldığının yanı sıra onları nasıl tamir ettiğine dair hikayesini ilgiyle dinlediler.

Hatırlanacağı üzere sergilenen eski radyo alıcılar, 1960’lardan 2000’lere kadar 500’den fazla transistörlü radyo, 1930’lardan 1970’lere kadar 100 lambalı radyo ve yaklaşık 80 parça HiFi ses ekipmanından oluşan İbrahim Köseömer’in tüm koleksiyonunun küçük bir bölümünü temsil ediyor. Modeller Almanya, eski Sovyet Sosyalist Cumhuriyetler Birliği (SSCB), Japonya, Bulgaristan vb. ülkelerde üretilmiştir. Tüm radyo alıcılar tamir edilmiş olup, çalışır ve orijinal durumdadır. Koleksiyon zenginleştirilmeye devam ediyor, koleksiyoncu yakın zamanda Momçilgrad’da bir radyo müzesi açmayı ve tüm radyo alıcılarını ziyaretçiler için kalıcı olarak sergilemeyi düşünüyor.

Kırcaalihaber

Read Previous

Yunanistan Başbakanı Miçotakis’ Çin’e iki günlük ziyaret gerçekleştirdi

Read Next

Eski İsrail Başbakanı Bennett: Dünya kamuoyu artık bizimle değil