Köprü Gençlik Okulu 2021 Projesi kapsamında öğrencilere “Geçmişten Günümüze Kuzey Makedonya Türk Edebiyatı” konulu konferans verildi.

18 Haziran tarihinde Köprü Gençlik Okulu projesi kapsamında Uluslararası Balkan Üniversitesi Dr. Öğr. Üyesi Seyhan Murtezan ile “Geçmişten Günümüze Kuzey Makedonya Türk Edebiyatı” konulu seminer düzenlendi.

Üsküp Vilayet Konağı Amfisi’nde düzenlenen seminerde Seyhan Murtezan İbrahimi, Kuzey Makedonya Türk Edebiyatı’nın Osmanlı’dan günümüze gelişim ve değişim süreçlerini ele aldı.

Edebiyatı, insani duyguların estetik bir biçimde ifade etme sanatı olarak ifade eden İbrahimi, tarihi süreç içerisinde edebiyatın tarih, kültür ve siyaset ile ilişkisini değerlendirdi.

Edebiyatın bu topraklarda zaman zaman toplumu dönüştürme ve yönlendirme aracı olarak kullanıldığına dikkat çeken Seyhan Murtezan İbrahimi, bu yüzden Balkanlarda özellikle çocuk edebiyatının geliştiğine vurgu yaptı.

Edebiyat alanında kendilerini geliştirmek isteyen öğrencilere tavsiyeler veren İbrahimi, gençlerin çok yönlü okuma ve araştırma yapmalarını öğütledi.

Seminer soru cevap faslının ardından sona erdi.

Önceki Haber

MATÜSİTEB Genel Başkanı Hüsrev Emin, Dışişleri Bakanı Çavuşoğlu ile görüştü

Sonraki Haber

Diyanet İşleri Başkanı Erbaş, Kosova İslam Birliği’ni ziyaret etti