Köprü Gençlik Okulu 2021 Projesi kapsamında öğrencilere “Bölünme ve Birleşme Sarmalında Balkanlar” konulu online seminer verildi.

25 Haziran tarihinde Köprü Gençlik Okulu projesi kapsamında İNSAMER Balkanlar Araştırmacısı Emin Emin ile “Bölünme ve Birleşme Sarmalında Balkanlar” konulu online seminer düzenlendi.

Seminerin başında ‘Balkan’ kelimesinin anlamı üzerinde duran Emin Emin, Balkanların tarihsel süreç içerisinde geçirmiş olduğu değişiklikleri coğrafya üzerinden anlattı.

Balkanların Doğu ve Batı dünyası arasında köprü görevi gördüğüne dikkat çeken Emin, Osmanlı’nın bu toprakları yüzyıllar boyunca hangi metodları kullanarak nasıl hakimiyet aldında idare ettiğini detaylı bir şekilde izah etti.Balkan savaşlarında Osmanlı’ya karşı hangi devlet ve yapıların mukavemet gösterdiğini anlatan Emin, Yugoslavya Federal Halk Cumhuriyeti’nin kurulması’na giden süreçleri aşama aşama irdeledi.

Balkanlardaki politik kargaşaları Bosna-Hersek örneği nezdinde detaylandıran Emin, Bosna-Hersek’in politik sistemindeki karmaşıklığın siyasi istikrarsızlık sonucunu doğurduğunu dile getirdi.

Seminer soru cevap faslının ardından sona erdi.

Önceki Haber

Beycan İlyas’a “Türk Dünyası Hizmet Ödülü” verildi

Sonraki Haber

Çamerya katliamı 77. yıl dönümünde kanamaya devam eden bir yara