Keşan girişindeki köprülü kavşağa Dr. Sadık Ahmet ismi verildi

Türkiye’yi Yunanistan’a bağlayan İpsala Sınır Kapısına yaklaşık 20 km mesafede yer alan Keşan Anayolu Kavşağına Dr. Sadık Ahmet ismi verildi.

Türkiye’yi Yunanistan’a bağlayan İpsala Sınır Kapısına yaklaşık 20 km mesafede yer alan Keşan Anayolu Kavşağına Dr. Sadık Ahmet ismi verildi.

TBMM Başkanı Mustafa Şentop’un himayelerinde, Edirne Valiliği, Keşan Kaymakamlığı ve Keşan Belediyesinin ev sahipliğinde düzenlenen açılış törenine Türkiye’den TBMM Meclisi Başkanı Mustafa Şentop olmak üzere, Türkiye’nin Gümülcine Başkonsolosu Aykut Ünal, Dr. Sadık Ahmet’in eşi Işık Sadık Ahmet, oğlu Levent Sadık Ahmet, kızı Funda Sadık Ahmet katıldı. Ayrıca törene Batı Trakya’dan Batı Trakya Türk Azınlığı Danışma Kurulu Başkanı ve aynı zamanda Gümülcine Müftüsü İbrahim Şerif, İskeçe Müftüsü Mustafa Trampa DEB Partisi Genel Başkanı Çiğdem Asafoğlu, Danışma Kurulu üyeleri, ve Batı Trakya’dan soydaşlar katıldı.

TBMM Başkanı Mustafa Şentop sosyal medya hesabından konuyla ilgili yaptığı paylaşımda şu ifadelere yer verdi:

“Müslüman ve Türk dünyasının ortak vicdanı olan, daima yüreklerimizde ve hafızalarımızdaki “Dr. Sadık Ahmet” ismi, Keşan’dan Balkanlardaki gönül coğrafyamıza ülkemizi bağlayan bu kavşak noktasında da yaşamaya devam edecek… 76. doğum yılında hürmet ve dua ile yâd ediyoruz.”

YTB Başkanı Eren’den Dr. Sadık Ahmet’in doğum yıldönümü vesilesiyle anlamlı mesaj

Yurtdışı Türkler ve Akraba Topluluklar Başkanı Abdullah Eren sosyal medya hesabından Dr. Sadık Ahmet’in doğum yıldönümü vesilesiyle anlamlı mesaj yayınladı.

Abdullah Eren mesajında şu ifadelere yer verdi:

“Türkün, kimliğine dört elle sarılıp hak mücadelesi verdiği coğrafyalardan biri de Batı Trakya. Yerler ve zamanlar değişse de irade aynı! Batı Trakya Müslüman Türk Azınlığının lideri, merhum Dr. Sadık Ahmet’i, Sadık Amca’yı doğumunun 76. yılında rahmetle anıyorum.         

YTB ‘den Dr. Sadık Ahmet kitabı

Hatırlanacağı üzere Yurt Dışı Türkler ve Akraba Topluluklar (YTB) Başkanı Abdullah Eren tarafından, Dr. Sadık Ahmet’in 75. doğum gününde Cumhurbaşkanlığı Külliyesi Millet Kütüphanesi Konferans Salonu’nda bir anma programı düzenlenmişti. Programda Dr. Sadık Ahmet’in bıraktığı mirası gelecek kuşaklara tanıtmak için YTB tarafından bir kitap hazırlanmıştı. Akademisyen ve uzmanların makalelerinden oluşan kitapta Batı Trakya Türkleri ve yaşadıkları sorunlara dikkat çekilirken, Sadık Ahmet’in hayatı, mücadelesi ve bıraktığı dava mirası ile ilgili bölümlere yer verilmişti.

milletgazetesi.gr

Read Previous

ABD Gıda ve İlaç Dairesi, Alzheimer’ı yavaşlattığı gözlenen yeni ilacı onayladı

Read Next

Ahmet Kandemir, Prishtina Basketbol Takımı’nın başına getirildi