Kerry Sırbistan’da Priştine-Belgrad Diyaloğunu Değerlendirdi

ABD Dışileri Bakanı John Kerry, Avrupa Güvenlik ve İşbirliği Teşkilatı (AGİT) toplantısının yapılacağı Sırbistan’a geldi. Başkent Belgrad’a gelen Kerry burada Sırbistan Başbakanı Aleksandr Vucic ile görüştü.

Kerry, Sırbistan Başbakanı Vucic’i Avrupa Birliği yolunda gerçekleştirdikleri reformlar ve katettikleri yoldan dolayı tebrik etti. John Kerry, ” Sizin, AB yolunda attığınız adımlardan dolayı kutluyorum. Bu yolda oldukça seri adımlar attınız, ülkenizin ekonomik açıdan gelişmesi ve halkınızın refahı açısından bu atılan adımları destekliyoruz” dedi.

Öte yandan ABD Dışişleri Bakanı, Sırp Hükümetinin Kosova ile gerçekleştirdikleri dialoga da değindi. John Kerry, ”Kosova hükümeti ile geliştirilen ilişkilerden dolayı Sayın Vucic’e takdirlerimi iletiyorum. Geçmiş geçmişte kaldı şimdi daha iyi bir gelecek ve insanların daha müreffeh bir yaşama sahip olmaları adına adımlar atmalıyız. ” ifadesini kullandı.

Sırbistan Başbakanı Aleksandr Vucic de yaptığı konuşmada AGİT toplantısının Belgrad’da yapılıyor olmasından duyduğu mutluluğu dile getirdi. Vucic, AB yolunda atılan adımlarda Amerika’nın gösterdiği destek ve ikili ilişkilerin geliştirilmesinde ki katkılardan dolayı Kerry’ye teşekkür etti.

Kaynak: Kosovaport

Read Previous

Soruşturma Komisyonu’nun İlk Tanıkları Gruevski, Stavrevski ve Yankulovska Olacak

Read Next

Makedonya-Yunanistan Sınır Kapısında Bir Göçmen Hayatını Kaybetti

637 Comments

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *