Kosova Demokratik Türk Partisi (KDTP), sosyal medya hesabından Hz.Muhammed’in karikatürlerini paylaşan Kosova’nın Paris Büyükelçisi Qëndrim Gashi’yi kınadı.

KDTP’den yapılan açıklamada, “Ülkemizin Fransa Büyükelçisi Qëndrim Gashi’nin Twitter hesabından Peygamber efendimiz Hz.Muhammed’e saygısızlık içeren karikatürü paylaşması, Büyükelçi olarak temsil ettiği ülkesi Kosova’da, dünyadaki tüm Müslümanlara ve insanlığa hakaret niteliğini taşımaktadır.Büyükelçi Gashi’nin İslam karşıtı paylaşımı ve bu davranışı destekleyen ifade ve eylemler bizler için kabul edilemezdir.” denildi.

Açıklamada, “Çoğunluğu müslüman olan bir ülkenin büyükelçisi Islam karşıtlığı içeren saygısız mesajı paylaşarak, dinler arası hoşgörü ve birlik içinde yaşamanın önemini vurgulayan Kosova Cumhuriyeti’nin değerlerini hiçe sayarak, Kosova Cumhuriyeti’nin imajına telafi edilmesi zor bir zarar vermiş ve İslam karşıtlığını körüklemiştir. Büyükelçi Qëndrim Gashi’nin din temelli hoşgörüsüzlüğe ve nefrete yol açan bu davranışını kınıyor; İslam alemine, temsil ettiği ve vatandaşı olduğu ülkeye ve insanlığın değerlerine saygılı olmaya davet ediyoruz. Kosova Demokratik Türk Partisi’nin de içinde bulunduğu 6+ Parlamenter Grubu olarak en kısa zamanda Kosova Cumhurbaşkanı, Başbakanı ve Dışişleri Bakanı’ndan Kosova Fransa Büyükelçisi Qëndrim Gashi hususunda gereğinin yapılmasını talep edeceğimizi kamuoyuna duyururuz.” ifadelerine yer verildi.

Önceki Haber

Kosova’nın Fransa Büyükelçisi’nden küstah paylaşım

Sonraki Haber

İsviçreli vatandaş Kalkandelen’de Müslüman oldu