Kosova Demokratik Türk Partisi, ülkede yaşanan son gelişmeler hakkında açıklama yaptı.

KDTP’den yapılan açıklamada şu ifadelere yer verildi:

Şehit ve gazilerimizin eseri Kosova Cumhuriyeti’nin saygıdeğer vatandaşları

Dün itibariyle yaşanan gelişmeleri ve gelinen son durumu derin bir kaygıyla izliyoruz. Uluslararası camianın gözlerinin kör, kulaklarının sağır, ağızlarının mühürlü olduğu bir dönemde, kendi toprağını, kendi vatanını ve en önemlisi de kendi insanını koruma gayesiyle kurulan Kosova Kurtuluş Ordusu mensuplarının, adalet kisvesi altında maruz kaldıkları muamele UÇK’nın temiz ve haklı mücadelesine vurulan bir darbedir.

Savaşın sona erdiği günden bu yana, uluslararası toplum ile yakın temas ve işbirliği içerisinde kalkınma çalışmalarına, diyalog sürecin ve uluslararası örgütlere tam üyelik hedeflerine odaklanmış Kosova Cumhuriyeti’nin, oldukça manidar bir zamanda uluslararası arenada yaşanan gözle görülür çekişmelerin kurbanı olması bizleri derinden üzmektedir. Pandemi dönemiyle birlikte girilen ekonomik darboğazın ardından, siyasi istikrarsızlığa yol açacak ve Kosova Cumhuriyeti’nin bağımsız ve egemen devlet kimliğini rencide edecek bu tür eylemler, Kosova’nın dostu olduğunu iddia edenler tarafından kullanılacak yöntemler olmamalıdır.

Daha önceleri de dile getirdiğimiz gibi bu sürecin sonunda da, Kosova Kurtuluş Ordusu’nun yürüttüğü mücadelenin temiz ve haklı bir mücadele olduğunun bir kez daha kanıtlanacağına olan inancımızı yineliyoruz. Kosova Demokratik Türk Partisi olarak Kosova Cumhuriyeti’nin siyasi istikrazsızlığa sürüklenmemesi için elimizden geleni ortaya koyacağımızı ifade ediyor, siyasi, etnik ve dini farklılıkları bir kenara bırakarak vatandaşlarımızı Kosovalı kimliği altında birleşerek tek yumruk halinde hareket etmeye davet ediyoruz. Saygılarımızla

Önceki Haber

Bulgaristan’da hükümet karşıtı protestolar 120. gününe girdi

Sonraki Haber

Bosna Hersek’ten İzmir’deki depremzedeler için yardım