KDTP, öğretmenlere 21 Mart vesilesiyle iftar yemeği verdi

Kosova Demokratik Türk Partisi (KDTP), 20 Mart 1951’de Kosova’da Türk milli varlığının yeniden kabul edilmesi ve hakların tanınması vesilesiyle, Kosova çapında davetli eğitimcilere iftar yemeği verdi.

KDTP’nin desteği ve Kosova Öğretmenler Derneği’nin organizasyonu ile gerçekleşen iftar yemeği sonrası KDTP Genel Başkanı ve Bölgesel Kalkınma Bakanı Fikrim Damka, Türkiye’nin Priştine Büyükelçisi Tunç Angılı ile milletvekilleri Enis Kervan ve Fidan Brina Jılta yaptıkları konuşmalarda: “Kosova’da Türkçe eğitim, kültür, sanat, basın ve yayın haklarımızın kazanılması ile dirilişimizin yakılan meşalesini geleceğe daha güçlü taşıyacak ve ilerletecek olan bizleriz. Dün vardık, bugün varız, hep var olacağız. Türk milli ruhunu yaşatmak için tarihimizi unutmadan, geleceğimizi inşa edeceğiz. Nüfus sayımlarında Türk yazılmanın ve Türk sayılmanın önemi çok büyük. Her bir ferdimiz için mücadelemizi sürdürmeliyiz” ifadelerine yer verdiler.

Son olarak, Türkçe eğitimin bugünlere gelmesinde büyük rol oynamış, çabaları ve fedakarlıkları ile bu hak için mücadele etmiş ve emek vermiş öğretmenler saygıyla anıldı.

Emekli öğretmenlere sağlık ve sıhhat, yeni nesil öğretmenlere ise başarılar dilendi.

İftar yemeğine, KDTP genel başkanı ile milletvekilleri yanı sıra, Türkiye’nin Priştine Büyükelçisi Tunç Angılı, Türkiye’nin Prizren Başkonsolosu Celal Doğan, Mamuşa Belediye Başkanı Abdülhadi Krasniç,Türkiye Büyükelçiliği Eğitim Müşaviri Veysel Erdel, Kosova Türk Öğretmenler Derneği Başkanı Erol Kala, Prizren Belediyesi Türkçe Eğitim Koordinatörü Ferdi Kovaç, Eğitim Müfettişi Orhan Volkan ve diğer davetliler katıldı.

Read Previous

TİKA Arnavutluk’ta gençlik kültür merkezi kurdu

Read Next

TİKA’dan Kuzey Makedonya’da gıda yardımı