KDTP Milletvekili Müferra Şinik: “Türkiye’de olaylara Kosova’da kurum ve kuruluşların sessiz kalması göze batmaktadır”

Kosova Demokratik Türk partisi (KDTP) milletvekili Müferra Şinik, Kosova’nın karşılaştığı en ağır dönmelerde hep yanında olan Türkiye’de son dönemlerde yaşananlar karşısında Kosova’da kurum ve kuruluşların sessiz kalmasını sert bir dille eleştirdi. Milletvekili Şinik, iki ülke arasındaki dostluk ve kardeşliği zayiflatmak amaçlı bu davranışları olduğu gibi sözde gazetecilerin şaka olarak sergilemeye çalıştıkları terörü teşvik etmek söylemlerini de kınadı.

Kosova Meclisi genel kurul toplantısında konuşan milletvekili Müferra Şinik, bu günlere kadar gelebilmek için, çok zor dönemlerden geçen ülkemiz Kosova Cumhuriyeti’nin savaş öncesi,savaş döneminde ve bugüne kadar daima yanımızda olan dost ve kardeş olan Türkiye Cumhuriyeti olduğunu vurguladı. Beklentisi olmadan karşılıksız desteklerini sunan Türkiye Cumhuriyeti’nin Kosova’ya sunmuş olduğu desteklerin sadece birkaçını sayan milletvekili Şinik, Kosova’daki Nato müdahalesinin en son verimli atağını yapan yiğit Türk pilotlar olduğunu anımsattı.

Kosova Meclisi genel kurul kürsüünden milletvekillerine seslenen KDTP milletvekili Müferra Şinik, “Kosova’da Türk askerinin konuşlandırılmasıyla savaş sonrası güvenlik sağlandığını, Türkiye’nin, Kosova’nın bağımsızlığını tanıyan ilk ülkeler arasında olarak tanınması doğrultusunda da yaptığı lobicilik yoğun olduğunu, Kosova Güvenlik Güçlerine yüksek mıktarda maddi destek sunduğunu ve eğitim verdiğini, TİKA’nın Kosovada kuruluşundan yani 2004 yılından bu yana 500 –ün üzerinde projes gerçekleştirdiğini, Kosova Polisine eğitim, maddi manevi destek sunduğunu, Kosova Anayasa Mahkemesi’ne doğrudan destekler sağladığını, iki ülke arasında Sağlık Bakanlıkları arasında yapılan anlaşmayla Kosova’lı hastaların tedavi edildiğini, 1992 yılından bu yana Arnavut, Türk Boşnak olmak üzere Kosova’lı öğrencilerin Lisans ve Lisans üstü eğitimlerini sağladığını, Kosova İslam Birliği’ne her konuda tam destek verdiğini, Kardeş Belediyeler Projesi çerçevesinde yapılan sayısız destek sunduğunu , Türkiye’nin, Kosova’lı derneklerin destekleriyle 600 yıllık ortak kültürümüzü paylaştığımız ve yaşattığımız bir ülke olduğunun altını çizdi.

Milletvekili Müferra Şinik konuşmasında özetle şunları belirtti:

“Son aylarda Türkiyede yaşanan olaylara Kosova kurum ve kuruluşlarının sessiz kalması göze batarken iki ülke arasında var olan kardeşlik ve dostluğu karartmak amacıyla son zamanlarda Türkiye Cumhuriyeti’ndeki terör saldırılarını ve darbe girişimini şaka konusu edinen ve terörü teşvik etmeye çalışan Kosovalı sözde gazeteci ve destekçilerinin davranışlarını kınıyoruz.

Bu tarz davranışları hak etmeyen dost ve kardeş ülke Türkiye Cumhuriyeti ile dostluğumuzun zarar görmesini istemeyen bir Kosova halkı var.

Kişi ve bazı kişilerin iki ülke arası dostluğun bozulmasını istese de, ne Kosova Halkı ne de Türk Milleti buna izin vermeyecektir.

Türkiye Büyük Millet Meclisi ve Kosova Cumhuriyeti Meclisi Parlamentolar arası dostluk gurubu başkan yardımcısı olarak “6 +” Parlamento Grubu adına yaptığım konuşmayı dostluk Grubu Başkanlığını gönüllü üstlenen Kosova Demokratik Birliği (LDK) Parlamento Grubu’nun bir milletvekilinin yapmasını bekliyoruz.

“6 +” Paralamento Grubu adına bir daha ne Türkiye Cumhuriyeti’nde ne de başka bir ülkede terörün böyle acı günlerin yaşanmasını temenni eder,Türkiye Cumhuriyeti’nin Kosova’ya her konuda desteğinin olacağını teyit ederim” ifadalerini kullandı.

Kaynak: Kosovaport

Read Previous

Türk takımlarının UEFA Avrupa Ligi’ndeki rakipleri belli oldu

Read Next

Saraybosna Başbakanı demokrasi nöbetine tam destek verdi

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *