Kosova’da 17 Ekim Pazar günü düzenlenen yerel seçimlerin ardından oy sayım işlemi büyük bir çoğunlukla tamamladı. Merkez Seçim Komisyonu tarafından açıklanan resmi olmayan sonuçlara göre, Kosova Demokratik Türk Partisi KDTP, Prizren’de 2, Gilan’da 1 ve Mamuşa’da 8 meclis üyesi çıkarmayı başardı. KDTP tarafından yapılan açıklamada, resmi olmayan sonuçlara göre Prizren’de meclis üyeleri haricinde, Meclis Başkan Yardımcılğı görevi de kazanıldı.

KDTP tarafından resmi olmayan seçim sonuçlarına ilişkin yapılan açıklamada şu ifadelere yer verildi:

“Kosova için 2021 Yerel Seçimleri ülkemize, tüm halkımıza, seçmenlerimizle hayırlı uğurlu olsun.

Sükunet içinde gerçekleşen seçimlerde, başta Partimiz için yarışan adaylarımız olmak üzere, Parti teşkilatlarımıza, gönüllülerimize ve bütün halkımıza teşekkür ederiz.

Partimiz; resmi olmayan sonuçlara göre, Prizren’de 2, Gilan’da 1 ve Mamuşa’da 8 meclis üyesi çıkarmayı başarmıştır.

Vıçıtırn ve Lipyan şehrinde oyların sayımı devam ederken, bu bölgelerden de 1 meclis üyeliğini kazanmaya çok yakınız.

Sonuçlara göre Prizren’de meclis üyeleri haricinde, Meclis Başkan Yardımcılğı görevi de kazanılmıştır.

Mamuşa Belediye Başkanlığın’da Abdülhadi Krasniç başarılı bir sonuç elde etmiştir. Sonucu belirleyecek şartlı, hasta ve yurtdışı oyların resmi sonuçları ise merkez seçim komisyonundan beklenmektedir.

Yerel seçimlerde katılımın az olmasından kaynaklı partilerde yaşanan genel bir oy düşüşüne rağmen Partimiz, Prizren’de topluluk partileri arasında birinci sırada yer almayı başarmıştır. Ancak bu oy düşüşü Partimizin kabullenebileceği bir durum değildir. Bu sebeple Partimiz içinde gereken değerlendirmeler yapılarak, halkımızdan gelen bu mesajı iyi okuyup, gelecekte daha dikkatli,

daha özverili bir çalışma programı izleyerek, Parti içinde yapacağımız reformlar ile tekrar hak ettiği konuma taşıyacağımızdan şüpheniz olmasın.

Ülkemiz adına Seçimlerde yarışan diğer Parti adaylarını da tebrik ederken, KDTP olarak yapıcı ve birleştirici tutumumuzu önümüzdeki süreçte de sürdüreceğimizi ifade ederiz.”

KDTP,Mamuşa ve Vıçıtırın’da belediye başkanlığı ile Prizren, Mamuşa, Priştine, Gilan, Vıçıtırın ve Mitroviça’da toplamda 71 aday ile Belediye Meclis üyeliliği için yarıştı. KDTP Yanova’da PAİ partisi ile koalisyona gitmeyi tercih etti.

Kosovaport

Önceki Haber

Yunanistan’da ana muhalefet, iktidarın Kovid-19 politikasını eleştirdi

Sonraki Haber

Merhum Boşnak lider İzetbegoviç ile çalışan Pejanovic: Aliya halkın güvenini kazanmış bir liderdi