Kazakistan, Balkanlar’daki diplomatik ağını her geçen gün genişletiyor

Sırbistan’ın ve Bulgaristan’ın ardından bu ayın başında K. Makedonya’deki yerleşik büyükelçiliğini hizmete almış ve Büyükelçi Satybaldy Burshakov ülkede yerleşik ilk Kazak Büyükelçi olarak K. Makedonya Cumhurbaşkanına güven mektubunu sunarak görevine başladı.

Türkiye Cumhuriyeti’nden sonra Kazakistan Cumhuriyeti ikinci Türk Devleti olarak Üsküp’te diplomatik misyona sahip olan ülke oldu.

Kuzey Makedonya Cumhurbaşkanı Gordana Siljanovska Davkova, bugün Kazakistan Cumhuriyeti’nin yeni atanan büyükelçisi Satybaldy Burshakov’un güvem mektubunu kabul etti.

Güven mektubu teslim töreninde Cumhurbaşkanı Siljanovska Davkova, Makedonya’nın hem ikili hem de çok taraflı olarak karşılıklı çıkarların tüm alanlarında Kazakistan’la ilişkilerin ve işbirliğinin daha da genel olarak iyileştirilmesi ve geliştirilmesi konusundaki ilgisini ve hazırlığını vurguladı.

Bu doğrultuda Cumhurbaşkanı, Büyükelçi Burshakov’un gelecekteki katılımı çerçevesinde genel olarak güçlenmesine, daha yoğun siyasi diyalog ve güçlendirilmiş ekonomik işbirliği yoluyla yeni içerik ve formların tanıtılmasına katkıda bulunacağını umduğunu ifade etti.

Büyükelçi Satybaldy Burshakov konuşmasında, diplomatik ilişkilerin kurulmasından bu yana Kazak-Makedonya işbirliğinin karşılıklı dostluk bağları, karşılıklı anlayış ve ortak değerler temelinde hızla ilerlediğini vurguladı.

Büyükelçi, Üsküp’te yaşayan ilk Kazak büyükelçisi olmaktan onur duyduğunu belirterek, ülkesinin siyasi, ticari ve yatırım ortaklığını güçlendirmenin yanı sıra her iki ülkenin çıkarları doğrultusunda kültürel bağları derinleştirme konusundaki sarsılmaz kararlılığını ifade etti.

Cumhurbaşkanı Siljanovska Davkova, yeni atanan büyükelçiye sorumlu diplomatik görevini yerine getirmesinde başarılar diledi.

Read Previous

Yunanistan’da orman yangını riskine karşı uyarı yapıldı

Read Next

Hava sıcaklıkları yeniden 40 dereceye dayandı