Kuzey Makedonya’da dün hükümet aleyhine yapılan güvensizlik oylaması öncesinde ortadan kaybolan Besa Hareketi milletvekili Kastriot Recepi, sosyal medya hesabından yeni bir paylaşımda bulundu.

Kuzey Makedonya Hükümeti’ne ilişkin güvensizlik oylaması öncesinde ortadan kaybolmasıyla ilgili pazartesi günü basın toplantısı düzenleyeceğini duyuran Kastriot Recepi, şu ifadeleri kullandı.

Recepi, “Önümüzdeki günlerde sizi her konuda daha doğrudan bilgilendirme fırsatı bulacağım. Medya ve ilgi açısından, ilk açıklamanın Pazartesi günü bir basın toplantısı ile olacağını bilgilendiriyorum. Son olarak BESA Hareketi liderliğini yapılarımıza ve faaliyetlerimize zarar verecek hızlandırılmış adımlar atmamaya çağırıyorum. Dikkat edilmelidir.” diye konuştu.

– Kuzey Makedonya’daki son siyasi gelişmeler

Kuzey Makedonya’da 31 Ekim’de yerel seçimlerin ikinci turu düzenlendi. İktidar partisi Makedonya Sosyal Demokratlar Birliği’nin (SDSM) başkent Üsküp ve birçok belediyeyi kaybetmesinin ardından Zoran Zaev, seçim başarısızlığını üstlenerek başbakanlık ve parti genel başkanlığı görevlerinden istifa ettiğini açıklamış ancak istifasını Meclis’e sunmamıştı.

Başbakan Zoran Zaev’in istifası ardından hükümet koalisyonunu oluşturan siyasi partilerden Zaev’e ve mevcut hükümete destek açıklamaları gelirken, ana muhalefet partisi VMRO DPMNE Genel Başkanı Hristijan Mickoski, yeni hükümet çoğunluğu ve hızlı erken genel seçim çağrısında bulunmuştu.

Daha sonra SDSM MYK toplantısında alınan karar ile istifaların süresiz olarak ertelenmesi kararı alınmıştı.

5 Kasım Cuma günü VMRO DPMNE, Arnavut İttifakı, Alternativa, Besa Hareketi ve Levica temsilcilerinin mecliste yaptığı toplantı sonrasında muhalefet tarafından yeni meclis çoğunluğunun oluşturulduğu açıklanmıştı.

Hükümete karşı dün yapılan güvensizlik oturumu Besa Hareketi milletvekili Kastriot Recepi’nin oylama saatinde ortadan kaybolmasının ardından başarısızlıkla sonuçlanmıştı.

120 sandalyeli Kuzey Makedonya Meclisi’nde hükümetin güvenoyu alabilmesi için en az 61 milletvekilinin oyu gerekiyor.

Önceki Haber

Kosova’da uyuşturucu operasyonu

Sonraki Haber

Dzaferovic: Durum, Dodik’in tavırları ve tehditleri nedeniyle güvenlik krizine dönüşebilir