Kayağın en renkli adresi Makedonya

Pistleri hem bütçe dostu olmaları hem de eğlenceli etkinliklere ev sahipliği yapmaları nedeniyle kış aylarında turist akınına uğruyor. Makedonya’da Popova Şapka ve Mavrovo kayak merkezleri çok popüler. Kayağa gitmişken ülkenin Osmanlı mirasına ev sahipliği yapan Üsküp, Tetova ve Ohrid şehirlerine de uğrayalım.

Kışın sert soğuklarını, bembeyaz karların üzerinde müthiş bir adrenalinle eğlenceye çevirmeye ne dersiniz? O zaman hazırlanın, Makedonya’da kayak pistlerinin tozunu attırmaya gidiyoruz. Bu güzel Balkan ülkesinin devasa dağların eteklerinde, doğal güzellikleri ile kendinden söz ettiren ünlü kayak merkezleri var. Şar Dağları’nın eteklerine kurulmuş Tetova’daki Popova Şapka gibi. İkinci sırayı da kış sporlarının gözdesi Mavrovo alıyor. Tabii, Makedonya kış sporlarında iddialı olmanın yanı sıra Balkanların en güzel ülkelerinden biri. Osmanlı’nın izlerini her bir köşesinde hissettiriyor. Gelin beraber bol karlı, tarih dolu bir Balkan turuna çıkalım.

STRUGA
Kültür sanat şehri

Üsküp’ten otobüs seferleriyle ulaşılan, Makedonya’nın güneybatısında yer alan Struga şehri de doğal güzelliği ve kültür sanat hayatıyla öne çıkıyor. Bu şehir de Ohri Gölü’nün kıyısınde yer alıyor. Şehir düzenlenen şiir festivalleriyle biliniyor. Struga Şiir Akşamları adlı etkinlik için yazar, şair ve sanatçılar buraya akın ediyor. Bazı günler de sanat geceleri düzenleniyor. Gölün kıyısında yer alan Dirim Nehri ve nehir üzerindeki ahşap köprü festivallerin yapıldığı yer. Köprü de etkinliklerden dolayı Şiir Köprüsü adını almış.

OHRID
UNESCO listesindeki kardeş şehir

UNESCO Dünya Kültür Mirası Listesi’nde yerini çoktan almış bir şehir Ohrid. Makedonya’nın en ilgi gören yerlerinden biri. Nüfusun çoğunluğunu Arnavut ve Makedonlardan oluştururken, aynı zamanda çok sayıda Türk’e de rastlayabilirsiniz. Bir ilginç bilgi de Ohrid’in Yalova’nın kardeş şehri olması… Öyle ki, Ohrid’e gittiğinizde kendinizi Türkiye’de hissedebilirsiniz. Makedonya’da yabancılık çekmek yok. Ohrid’in tarihi sokaklarında kaybolarak tüm şehri gezebiliyorsunuz. Avrupa’nın en eski göllerinden Ohri Gölü’nün kıyısına kurulmuş şehir, yaz aylarında oldukça kalabalıklaşıyor. Şehrin her yerine konumlanmış irili ufaklı birçok kafe var. Bu kafelerde vakit geçirebilir, akşamüstü gün batımını izleyebilirsini

TETOVA
Dağın eteklerine kurulu

Kalkandelen adıyla bilinen Tetova, Şar Dağları’nın eteklerine kurulu eski bir şehin. Tetova’da kale ve surlar oldukça fazla. Bunun sebebi de zamanında çeşitli kavimler tarafından saldırıya uğraması. Zamanında şehri güçlendirmek için çok sayıda önlem alınmış. Tarih dolu Tetova’da gezilmesi gereken ilk yerlerden biri Harabati Baba Tekkesi. Bir diğer adıyla Sersem Ali Baba Dergahı. İnşası, 16. yüzyıla kadar dayanıyor. Bu tekke aynı zamanda Bektaşiliğin önemli merkezlerinden biri. 22 bin metrekare üzerinde kurulmuş toplam dokuz yapıdan ibaret kocaman bir külliyeyi temsil ediyor

ÜSKÜP
Nehir şehri güzelleştiriyor

Makedonya’nın en büyük şehri ve aynı zamanda başkenti Üsküp tarihi güzellikleriyle birçok turistin ilgisini çekiyor. Şehri ikiye bölen Vardar Nehri Üsküp’ün güzelliğine güzellik katıyor. Bir yandan da tarihi bir Osmanlı kenti var karşımızda. Old Bazaar (Üsküp Türk Çarşısı) gezilmesi gereken yerlerin başında geliyor. Bir nevi Üsküp’ün simgesi. Çarşı içinde bulunan Mustafa Paşa Camii, Kurşunlu Han ve Davut Paşa Hamamı gibi yapıların hepsi Osmanlı’dan kalma. 13 kemerli Taş Köprü’yü de unutmamak lazım. Köprü, 18 bin 500 metre büyüklüğündeki Makedonya Meydanı’na bağlanıyor. Şehrin kalbi adeta burada atıyor. Türk Çarşısı içinde yer alan Bedesten’de Osmanlılar zamanında kumaş ve mücevher gibi eşyalar satılıyormuş. İnşası 15. yüzyıla dayanan Bedesten, Üsküp Sancak Beyi Gazi İshak Bey tarafından yaptırılmış. Konumu oldukça merkezi olduğundan kısa sürede ticaretin kalbi burada atmaya başlamış. Makedon ve Arnavutların yanı sıra, Türk esnafların çoğunluğu da çarşıda dikkat çekiyor. Ne yazık ki günümüze kadar çıkan çeşitli yangınlarda Bedesten hasar görmüş. Fakat yapılan restorasyonlarla yangının izleri silinmiş durumda.

Şampiyonların pisti
1947 yılından beri kayak şampiyonalarının yapıldığı Popova Şapka kayak merkezi, görüntüsüyle gerçekten de şapkayı anımsatıyor. 1650 metre yükseklikteki kayak merkezinin pistlerinin etrafı yemyeşil çam ağaçlarıyla çevrili. Yağan kar yemyeşil ağaçlarla birleşince ortaya çok renkli manzaralar çıkıyor. Teleferik ve telesiyejlerle en tepeye çıkıp pistten aşağıya süzülebilirsiniz. Burada 12 pist bulunuyor ve yılın 135 günü kayak yapma imkanı var. Bu arada kayak merkezindeki personelin hemen hemen hepsi Türkçe biliyor. Yabancılık çekmeyeceğiniz konusunda içiniz rahat olsun. Bir diğer kayak merkezi 1500 metre yükseklikteki Mavrovo. Üsküp’e 70 kilometre uzaklıkta yer alan Mavrovo, kayak pistleri ve suni gölü ile ünlü. Üstelik Mavrovo Ulusal Parkı’nın içinde bulunuyor. Zare Lazareski Kayak Merkezi her yıl binlerce kayakseveri ağırlıyor. Mavrovo, akşam olunca sakinliğe bürünüyor ancak oteller müşterilerinin sıkılmaması için sık sık etkinlikler düzenliyor.

 

 

sabah.com.tr

Read Previous

Türker, Niş’ten birincilikle döndü

Read Next

Bosna Hersek Türkleri Gençlik Gecesi Düzenlendi

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *