Kavala’da düşen uçağın mühimmatı İskeçe’ye naklediliyor

Geçen hafta Kavala yakınlarında düşen Ukrayna uçağının mühimmatı, Kara Mayını Temizleme Taburu’nun (TENX) tarafından toplanıyor. 

Uçağın çarpması sonucu kırsal kesime saçılan mühimmatın toplanıp alanın temizlenmesi için her gün toplam sekiz uzman ekip çalışıyor.  

Yapılan çalışmaların tamamlanması ile mühimmatın kontrol edildikten sonra imha edilmek üzere İskeçe’ye nakledilecek. 

Pangao  Belediye Başkanı Filippos Anastasiadis’in APE-MPE’ye yaptığı açıklamada, “Ordu yetkilileri işlerini çok iyi, büyük bir titizlik ve hızlı bir şekilde yapıyor. Ordu yetkilileriyle sürekli iletişim ve işbirliği içindeyiz. Konuyla ilgili kamunun bilmesi gereken ne varsa, açıklamalarla ilan ediyoruz. Bölgenin tarım makinaları, arç ve vatandaşalara ne zaman açılacağı konusunu ise ordu ile yapacağımız görüşmeler sonucunda açıklayacağız. Uzmanlar tarafından kontrol edilen alan dikenli tellerle çevrilmiş durumdadır. Bu alana yaklaşmak ve girmek şimdilik kesinlikle yasaktır. Uçağın düştüğü alanda yapılan inceleme ve araştırmaların sonuçlarına göre şu ana kadar endişe edilecek bir duruma rastlanmadı.  İnsanlar için tehlikeli hiçbir radyoaktivite veya başka biyolojik materyale şu ana kadar rastlanmadı. Ordu mensupları ve üniversite yetkilileri ile sık sık iletişim halindeyiz. Bölgeden toprak ve su örnekleri alındı, sonuçları bekliyoruz.” dedi. 

Kaza Soruşturma ve Uçuş Güvenliği Komitesi’nden bir ekibin, uçağın tam olarak hangi koşullar altında düştüğünü araştırmak için Pangeo  belediyesinden delil ve malzeme topladığı belirtildi. 

miletgazetesi.gr

Read Previous

Meta’dan veda ziyareti

Read Next

Kosova’da cami imamını döven 3 kişi gözaltına alındı