Besa Hareketi Genel Başkanı Bilal Kasami, Meclis önünde gazetecilere yaptığı açıklamada, son anda kararını değiştiren milletvekili Kastriot Recepi’nin iradesi dışında hareket ettiğini düşündüklerini söyledi.

Kuzey Makedonya Meclisi’nde hükümete karşı düzenlenen güvensizlik oylamasına ara verilmesinin ardından açıklamalarda bulunan Besa Hareketi Genel Başkanı Bilal Kasami, dünden itibaren milletvekili Recepi ile irtibat kuramadığını söyledi.

Milletvekili Kastriot Recepi’nin kaçırıldığına dair şüpheleri olduklarını ifade eden Kasami, “Besa hareketi, son zamanlardaki eylemleriyle iktidarda kalmak için her şeye hazır olduğunu gösteren bu rejimin düşüşü için sağlam duruyor. Recepi’nin pozisyonuyla ilgili olarak, şu ana kadar onunla iletişim kurmadım, vekilin resmi, sesi olduğu bir pozisyonu olmadığı sürece iradesine karşı gözaltına alınabileceği konusunda makul şüphelerim var.” diye konuştu.

Besa Hareketi milletvekili Kastriot Recepi son anda karar değiştirerek hükümetin düşmesi için oy kullanmayacağını sosyal medya üzerinden açıklamıştı.

– Kuzey Makedonya’daki son siyasi gelişmeler

Kuzey Makedonya’da 31 Ekim’de yerel seçimlerin ikinci turu düzenlendi. İktidar partisi Makedonya Sosyal Demokratlar Birliği’nin (SDSM) başkent Üsküp ve birçok belediyeyi kaybetmesinin ardından Zoran Zaev, seçim başarısızlığını üstlenerek başbakanlık ve parti genel başkanlığı görevlerinden istifa ettiğini açıklamış ancak istifasını Meclis’e sunmamıştı.

Başbakan Zoran Zaev’in istifası ardından hükümet koalisyonunu oluşturan siyasi partilerden Zaev’e ve mevcut hükümete destek açıklamaları gelirken, ana muhalefet partisi VMRO DPMNE Genel Başkanı Hristijan Mickoski, yeni hükümet çoğunluğu ve hızlı erken genel seçim çağrısında bulunmuştu.

Daha sonra SDSM MYK toplantısında alınan karar ile istifaların süresiz olarak ertelenmesi kararı alınmıştı.

5 Kasım Cuma günü VMRO DPMNE, Arnavut İttifakı, Alternativa, Besa Hareketi ve Levica temsilcilerinin mecliste yaptığı toplantı sonrasında muhalefet tarafından yeni meclis çoğunluğunun oluşturulduğu açıklanmıştı.

Başbakan Zaev’in istifasını sunmaması ardından söz konusu yeni çoğunluk tarafından hükümete karşı güvenoyu önergesi verilmişti.

120 sandalyeli Kuzey Makedonya Meclisi’nde hükümetin güvenoyu alabilmesi için en az 61 milletvekilinin oyu gerekiyor.

Önceki Haber

Zeyd: Bir kez ihanet edenlerin sonsuza kadar ihanet etmeye devam edeceğini biliyorduk

Sonraki Haber

Sakarya’da Bulgaristan göçmenlerine 14 Kasım seçimleri için “oy kullanımı” çağrısı