“Kardeşlik koşul tanımaz” kampanyası ile Üsküp için daha beş TIR yola çıktı

Marmara Belediyeler Birliği, 19 Ağustos 2016 sabahı Türk Kızılayı Akfırat deposunda gerçekleşen bir törenle 5 tırı daha Üsküp’e uğurladı. Gerçekleşen törene MBB Encümen Üyeleri Bağcılar Belediye Başkanı Lokman Çağırıcı ve Büyükçekmece Belediye Başkanı Hasan Akgün, MBB Genel Sekreteri M. Cemil Arslan, Pendik Belediye Başkan Yardımcısı Süleyman Pergel’in yanı sıra Türk Kızılayı Genel Başkan Vekili İsmail Hakkı Turunç ve Yönetim Kurulu Üyesi Hüseyin Can katılım gerçekleştirdi.

Marmaralı belediyeler, Ensar sıfatı altında yardımlarını Üsküp’ten eksik etmemiş, Üsküp’e ulaşan yardım listeleri gün geçtikçe daha da çok kabarmış ve Türkiye’den giden yetkililer gayretlerinin son anına kadar yoğun bir çalışma içerisinde olduğunu gözler önüne sermiştir.

14112116_10153810814056546_586708484_n

Üye belediyelerimizden İstanbul Büyükşehir Belediyesi’nin su tahliye kurtarma aracı, İlk yardım ve müdahale aracı, bakım aracı, mobil büfe, kombine aracı ve yıkama araçlarını ekipleriyle birlikte Üsküp’te yer alırken, Bursa Büyükşehir Belediyesi ise dört tır dolusu gıda, temizlik ve ev eşyası gibi malzemelerinden hemen sonra su tahliye kurtarma aracı, İlk yardım ve müdahale araçlarını bir ekiple Üsküp’e ulaştırmıştı.

Daha önce yapılanlara ek olarak 5 tır gıda, temizlik ve ev eşyası gönderen MBB, yeni değerlendirme sonucu, çekyat, kanepe, buzdolabı, fırın, çamaşır makinası, elektrikli ocak gibi eşyalar için yeni bir kampanya başlattı. Bu yardımların da en kısa sürede kazazedelere ulaştırılması hedefleniyor.

Büyükçekmece Belediye Başkanı Hasan Akgün “Türk Kızılayı demek, dünyanın dört tarafında izi olan yardım kurum demek. MBB’nin toplamış olduğu malzemeleri de bugün buradan Türk Kızılayı’nın tırlarıyla uğurlayacağız. İnşallah insanlık böyle felaketlerle bir daha imtihan edilmez. Allah’tan dileğimiz budur” dedi.

‘Kardeşlik Koşul Tanımaz’ ifadesinin yerini bulduğu kampanya

Bağcılar Belediye Başkanı Lokman Çağırıcı konuşmasında “ ‘Kardeşlik Koşul Tanımaz’ ifadesinin tam karşılığını bulduğu bir kampanya oldu. Burada sadece Marmara bölgesine hitap etmiyoruz. Belediyelerimiz birçok organizasyona, gerek yurtdışı gerek yurtiçinde birçok destek veriyor. Oradaki problemler bitene kadar buradaki çalışmalarımız devam edecektir” dedi. Ayrıca Kurban Bayramı için Üsküp’e müjde veren Çağırıcı “Şimdi de bir kurban organizasyonu için hazırlıklarımızı yapıyoruz. Bayrama kadar o yaraların sarılması için çalışmalarımız devam edecek” diye ilave etti.

Kampanyanın ev eşyasına yönelik olması lazım

Türk Kızılayı Başkan Vekili aynı zamanda İBB Meclis Üyesi İsmail Hakkı Turunç “Mobilyaların çoğunu gördük. Onları temizlemek bir daha mümkün olmaz. Sayın Başkanlarımıza da arz ettiğim gibi kamuoyunun da dikkatini çekmek istiyorum. Bu insanların her birinin gördüğü zarar 3bin Euro ile 12bin Euro arasında. Belki bu sıkıntısını giderebilecek aileler olabilir ama çoğunun da giderebilecek gücünün olduğunu düşünmüyorum. Dolayısıyla kampanyanın çekyat, kanepe, buzdolabı, çamaşır makinası ve elektrikli ocak gibi ev eşyalarına yönelik olmasının faydası büyük olacaktır” dedi.

Kampanya katılım gerçekleştiren belediyeler; İstanbul Büyükşehir Belediyesi, Bursa Büyükşehir Belediyesi, Balıkesir Büyükşehir Belediyesi, Bağcılar Belediyesi, Nilüfer Belediyesi, Büyükçekmece Belediyesi, Küçükçekmece Belediyesi, Çatalca Belediyesi, Bakırköy Belediyesi, Sarıyer Belediyesi, Şişli Belediyesi, Eyüp Belediyesi, Maltepe Belediyesi, Pendik Belediyesi ve Üsküdar Belediyesi’ne teşekkür ederiz.

Kaynak: MBB

Read Previous

‪Yunus Emre Enstitüsü‬ Makedonya’da Türkçe eğitime destek vermeye devam ediyor

Read Next

Çankaya’dan Balkan Türkleri Gecesi

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *