Kardeş Dernekler Balkanlarda Sünnet Organizasyonu Düzenledi

Ecdadımız Alperenlerin yolundan giden yardım gönüllüsü kardeş dernekler Balkan ülkelerinden  Makedonya ve Bulgaristan’da 6 gün sünnet organizasyonu düzenledi.

Gönderilen Saglık ekibi ayrıca  bölgede kültür, edebiyat dernekleri ve  Sivil Toplum örgütlerini ziyaret etti.

7 KİŞİLİK EKİP

Aralarında saglık memurlarının bulunduğu  7 kişilik  Ayyıldız Yardım  Derneği Saglık Ekibi Genel Başkan Seyit Ahmet Acar Başkanlığında Kırıkkale Cumhuriyet Meydanında yapılan dua sonrası yola koyuldu. Derneğin Makedonya temsilcisi Türk Belediye Meclis Üyesi Bilent İsinov’la birlikte Boşnak Köyü Orizari ardından Türklerin ağırlıklı yaşadığı Üsküp, Ustrumca, Gradaşor de sünnetler yaptı. Çocuklara oyuncaklar dağıttı.

STK’LARI ZİYARET

Sağlık Ekibi Üsküp de bulunan ve Türkiye’nin kurduğu Uluslararası Balkan Üniversitesini, Makedonya’da kurulan Türk Sivil Toplum Örgütleri Birliği (MATÜSİTEB) Genel Başkanı Türkiye Sevdalısı Hüsrev Emin ve yine Üsküp’de Türk Gençlerinin kurduğu Köprü Kültür Sanat ve Eğitim Derneği’ni ziyaret ederek Başkanvekili Mehmet Arif’ten bilgi aldı.

Sağlık Ekibi Ustrumca Belediye Başkanı ile de bir araya gelerek akşam yemeğinde yeni projeler üzerinde konuştular.Ayyıldız Saglık Ekibi Bulgaristan’a geçerek Eski Osmanlı Şehri Eski Zagra, Krin ve Siliven de sünnetler yaptı.Bulgaristan’daki Sünnetler yine  camilerde yapıldı. Eski Zagra Müftüsü Seyhan Mehmet ekibe 3 gün eşlik etti.Sünnet ekibine Balkanlar’da yogun sevgi gösterildi.Gelecek yılın programı yapıldı.

BALKAN SEVGİSİ

Türkiye’nin Balkan sevgisini ve Türk’ün vefa duygusunu bir defa daha göstermek için Gönüllerde Birlik Vakfı Genel Başkanı Mahir Damatlar’ın koordine ettigi ‘Balkanlar 2022 Sünnet Kampanyası’nda  5 yardım derneği kollektif bir dayanışma örnegi gösterdi.Ayyıldız Yardım Derneğinin Ekip olarak görev aldığı etkinliğe  kardeş yardım dernekleri olarak ;Altın Küre Uluslararası Yardım Derneği, Bir Çocuğun Duası Yardım Derneği ve Ankara Gönüllüleri Yardım Derneği katkı sagladı.7 günde 3500 km yol kateden Saglık Ekibi Türkiye’ye döndü.Saglık Ekibi bu sünnetleri  için bir Tarih ve sosyal sorumluluk kabul ederek Balkanlarda hiç bir kişi ve kurumdan maddi destek almadı.Hayırseverlerin desteklediği kampanyada Balkanlarda Kardeşlik bağlarının  ve diyalogların güçlendirilmesinin amaçlandığı etkinlik başarı ile tamamlandı.

DUYGULANDIRAN HUTBE

Ayyıldız Saglık Ekibine Bulgaristan Eski Zagra ‘da Cuma mescidinde Cuma Namazında hutbede süpriz yapıldı.

Herkesin bir duası, dosta vereceği bir hediyesi vardır.Eski Zagra’da Cuma Namazında mescit imamı Hasan Demir hutbede Saglık ekibimize teşekkür ederek, dua okudu. Hutbenin sonunda Mehmet Akif Ersoy’un Balkanlar İçin Yazdığı Şiiri okudu.

Read Previous

Giresunspor Shkupi’den Senghor’u transfer etti

Read Next

Arnavutluk Başbakanı Rama’dan Cumhurbaşkanı Erdoğan’a övgü