Kardelen Çocuk Dergisi Eğitim Yılına Merhaba Dedi

Makedonya’da Türkçe yayın yapan tek çocuk dergisi olan “Kardelen” 2015 – 2016 eğitim öğretim yılına merhaba dedi. Kardelen çocuk dergisi Makedonya’daki tüm Türk ilkokullarına ücretsiz dağıtılıyor.

2009 yılından itibaren Köprü derneği çatısı altında çıkan Kardelen çocuk dergisi Makedonya’daki Türk öğrencilerin ders kitapları dışındaki önemli bilgi kaynağı. İçeriğiyle de bilgi sahibi, birikimli ve kendi kültürünü tanıyan bireyler yetiştirmeyi hedefliyor. Çocuklar Kardelen’i okurken hem öğreniyor hem de keyif alıyor. Büyükler de dergideki ilginç bilgilerden nasibini alıyor.

Yeni eğitim yılına 40. Sayıyla merhaba diyen Kardelen çocuk dergisi “Kim Var İmiş, Biz Burada Yok İken”   başlığıyla tarih konusunu işliyor. Genç okurlar bu sayıda hikayelerle ufuklarını açacak, Hayat Bilgisi’yle tarihe genel bir bakış atacak, Uçan Çelebi’yle çok uzak olmayan Osmanlı İmparatorluğu’na uçacak, İz Bırakanlar’da Halk Edebiyatı’nın en önemli ozanlarından Karacaoğlan’ı tanıyacak, Kültür Mirasımız’da Üsküp’ün Murat Paşa Camii’ni ziyaret edecek, Sağlık Olsun’da özgüven kazanacak, Yeşil Sayfa’da temiz hava kaynağını öğrenecek, Benim Duvarım’da kendilerinden bir şeyler bulacak ve bulmacalarla eğlenecek.

Kardelen çocuk dergisi aynı zamanda tavsiye edilen ek müfredat olmasının yanısıra Makedonya Eğitim Bakanlığı’nca onaylanmıştır.

Öte yandan Kardelen çocuk dergisi yayın kurulu üyesi Yeliz Daut Kurtiş yeni eğitim yılında tüm öğrencilere başarılar dilerken, dergi için “gönülden hazırladık gönüllere ulaşması dileğiyle, keyifli okumalar” dedi.

 

TimeBalkan

Read Previous

Yurdışı Türkler ve Akraba Toplulukları’ndan Seçim Duyurusu

Read Next

“Bogorodica” Sınır Kapısı’nda Kuyruk

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *