Karadayı: Demokrasiyi ve yeni Bulgaristan tarihini inşa ettiğimize dair özgüvene sahibiz

Bulgaristan’da üyelerinin çoğunluğunu Türk ve Müslümanların oluşturduğu Hak ve Özgürlükler Hareketi (HÖH/DPS) Genel Başkanı Mustafa Karadayı, dün partinin 33. kuruluş yıl dönümü münasebetiyle HÖH üyeleri ve destekçilerine yönelik bir kutlama mesajı yayınladı.

Partinin internet sitesinde yayınlanan mesajın içeriği şöyledir: 

Değerli HÖH üyeleri ve sempatizanları, sevgili arkadaşlar!

HÖH, bugün 33 yaşına giriyor. Yıl dönümünüzü tebrik eder, barış ve demokrasiyi korumaya, vatanımızın bütünlüğünü, bölgede istikrarı, tüm Bulgaristan vatandaşlarının hak ve özgürlüklerini güvence altına almaya ve Avrupa’da ve dünyada eşit haklara sahip olmaya yönelik ortak misyonumuzda her zaman bir arada olmanızı temenni etmekten onur ve şeref duyarım.

Bulgaristan’da demokrasiyi ve yeni Bulgaristan tarihini inşa ettiğimize dair özgüvene sahibiz.

Bu özgüveni, sahip olduğumuz tecrübe ve zaman içinde elde ettiğimiz başarılardan alıyoruz. İsimlerimiz ve dinimizi yaşama özgürlüğü adına devlet makinesine karşı koyacak iradeye, güce ve cesarete sahiptik. Biz silahtan korkmadık, çünkü insanın hak ve özgürlükleri, onuru her şeyden daha güçlüdür.

Birlikteliğin ve adil taleplerin gücünün bilincinde olarak 30 yılı aşkın süredir HÖH bayrağıyla yolumuzda yürüyoruz.

Bu yıl dönümü aynı zamanda demokrasinin yolunun önünü açan herkesin, HÖH’ün oluşumuna katılan herkesin anısına saygı duruşunda bulunma vesilesidir.

HÖH’ün kurucusu Dr. Ahmet Doğan’a ve temellerini oluşturma sürecindeki tüm katılımcılara minnettarlığımızı sunar, sağlık ve nice nice başarılar dileriz.

Bugün yine sınırlarımızın yakınında savaş kabusuyla karşı karşıyayız, toplumumuz bölünmüş durumda, muhalefet ve nefret siyasi oluşumların büyük bir bölümünün ana önceliği ve modelidir. Demokrasi geri gidiyor ve geleceğe yönelik perspektifler giderek daha da endişe verici ve kasvetli görünüyor. Ama biz, nerede olursak olalım, her zaman sorumlu olmaya devam ediyoruz, demokrasinin temellerini koruyoruz ve Avrupa-Atlantik değerlerinde dayanıyoruz.

Biyografimizde, tarihimizde güç buluyoruz ve barış olmadan demokrasinin risk altında olduğuna inanıyoruz.

Son yılların en büyük zorluklarıyla karşı karşıya olduğumuz bugünlerde kriz ve sorunlarla ancak bu şekilde başa çıkabileceğimiz için tüm çabaların birleşmesi çağrısında bulunuyoruz.

HÖH, Halk Meclisinde tavizler pahasına da olsa diyalog kurulması ve halkın gerçek sorunlarını çözecek düzenli bir kabine seçmek için çalışan yapıcı bir siyasi güçtür. Her şeye rağmen HÖH, bir sonraki Halk Meclisinde hangi siyasi güçlerin, kaç milletvekili ile temsil edileceğine Bulgaristan vatandaşlarının karar vereceği seçimlere hazır olmaya devam ediyor.

Sevgili HÖH’lüler, sevgili arkadaşlar, size ve sevdiklerinize sağlık ve şans, esenlik ve refah diliyorum! Sorumlu olalım, birlikteliğimizle güçlü olalım ve tüm zorlukların ve imtihanların üstesinden birlikte geleceğimize olan inancımızı asla kaybetmeyelim!

Yıl dönümünüz kutlu olsun!

HÖH web sitesinde ayrıca Karadayı’nın bir video mesajı da yayınlandı.

Read Previous

Köprülü’de tren ile minibüs çarpıştı; çok sayıda yaralı

Read Next

Kosova Cumhurbaşkanı Osmani maaş yasasını imzaladı