Ekonomisinin büyük bir kısmı turizme dayanan Adriyatik kıyısındaki Balkan ülkesi Karadağ’da pandemi nedeniyle büyük darbe alan turizmde eski günlere dönüş başladı. 

Ulusal Turizm Kurumu (NTO) verilerine göre, Karadağ’da 167 bin turist bulunuyor. Bu rakamlar, 2019’daki turist trafiğinin %85’ine tekabül ediyor.

Ulusal Turizm Kurumu Müdürü Ana Tripkoviç-Markoviç, turizm sektöründen elde edilen vergilerin 2019’da elde edilen tutarın %80’i seviyesinde olduğunu belirtti.

Tripkoviç-Markoviç, 2019 senesine nazaran otellerin doluluk oranının %99, özel konaklama tesislerindeki doluluğun %83 oranında olduğunu açıkladı.

Karadağ’ı ziyaret eden turistlerin çoğu, başta Sırbistan ve Bosna Hersek olmak üzere, bölgedeki ülkelerden geliyor. Tripkoviç-Markoviç, bu seneki turistlerin bir kısmının eski Sovyet Sosyalist Cumhuriyetler Birliği (SSCB) ülkeleri Ukrayna ve Kazakistan’dan geldiğini belirtti. Polonya ve İsrail’den de çok sayıda turist de bu sene tatil için Karadağ’ı seçti.

Tripkoviç-Markoviç, turist trafiğine en çok katkı sağlayan belediyenin 54 bin turistle Budva olduğunu söyledi. Ülgün (Ulcinj), 43 bin ziyaretçi ile ikinci sırada yer alırken bu kenti 31 bin ile Herceg Novi takip ediyor.  

Kaynak: Balkan News

Önceki Haber

K. Makedonya’da bir günde 10 bin 984 vatandaş aşı oldu

Sonraki Haber

Bulgaristan’dan itfaiyeciler Pehçevo ve Delçevo’daki yangınların söndürülmesine yardım ediyor