Karadağ Meclisi’nin 1995 yılında Bosna Hersek’te yaşanan Srebrenitsa Soykırımı’nın inkar edilmesini yasaklayan kararı kabul etmesinin ardından bölgedeki tartışmalar sürüyor.

Karadağ Cumhurbaşkanı Milo Cukanoviç (Milo Đukanović), kararın ne Sırbistan’a ne de Sırp halkına karşı alınmış bir karar olduğunu vurgulayarak, Sırbistan Cumhurbaşkanı Aleksandar Vuçiç’in (Aleksandar Vučić) bu yöndeki açıklamalarını “manipülasyon” olarak nitelendirdi.

Ülkesindeki meclisin aldığı soykırım kararının sadece bu soykırımı gerçekleştirenlere karşı olduğunun altını çizen Cukanoviç, Sırbistan yönetiminin yaptığı yorumların ülke kamuoyunu kötü etkilediğini ve siyasetin bu meseleden uzak durması gerektiğini söyledi.

Öte yandan, Bosna Hersek Devlet Başkanlığı Konseyinin Sırp üyesi Milorad Dodik de Karadağ Meclisi’ndeki oylamada soykırımı kararını destekleyen milletvekillerini hedef aldı.

Soykırım kararını kabul eden Karadağ Meclisini “Sırp karşıtı siyasi bir tiyatroya” benzeten Dodik, Srebrenitsa’da yaşananların “soykırım” değil, “trajik olaylar” olduğunu savundu.

Karadağ’ın kararından duyduğu hoşnutsuzluğu dile getiren Bosnalı Sırp lider, karar lehine oy kullanan Karadağlı milletvekillerinin Bosna Hersek içindeki Sırp entitesinde hoş karşılanmayacağını, zira bu isimlerin kararı desteklemelerinin Sırp halkına karşı büyük bir darbe olduğunu ileri sürdü.

Bu arada, Karadağ Başbakan Yardımcısı Dritan Abazoviç ile Dışişleri Bakanı Corce Raduloviç (Đorđe Radulović) bu yılki Srebrenitsa Soykırımı anma ve cenaze törenine katılacaklarını açıkladı.

Kaynak: Balkan News

Önceki Haber

Mutabakata uymayan Yunanistan’a Türkiye’den NAVTEX’li yanıt

Sonraki Haber

K. Makedonya’da bir günde 5 bin 407 vatandaş aşı oldu