Karadağ’da yeniden Sırp yanlısı hükümet ihtimali

Karadağ’da bir önceki hükümette yer alan Sırp yanlısı partilerin etkili olduğu koalisyon, yeni hükümeti kurma görevinin Miodrag Lekic’e verilmesini talep etti.

Demokrat Cephe lideri Andrija Mandic, bir önceki iktidar koalisyonunu oluşturan partiler arasındaki müzakereler sonrasında Lekic’in görev alması konusunda uzlaştıklarını söyledi. Mandic, URA lideri Dritan Abazovic’in desteklemeyeceğini açıkladığı Lekic’e 41 milletvekilinin destek verdiğini duyurdu.

Karadağ anayasasına göre Başbakan Dritan Abazovic liderliğindeki hükümetin 19 Ağustos’ta meclis desteğini kaybetmesinin ardından partilerin yeni hükümetin kurulması için 19 Eylül tarihine kadar bir başbakan adayı sunmaları gerekiyordu.

Anayasanın tanıdığı müddetin dolmasına saatler kala, 1992’de Dışişleri Bakanı olarak görev yapan ve 2013’teki cumhurbaşkanlığı seçimlerinde DPS’nin adayı Filip Vujanovic’e karşı az farkla kaybeden Miodrag Lekic öne sürüldü.

Karadağ basınında yer alan haberlere göre Lekic’i destekleyen vekillerin imzalarının Djukanovic’e henüz ulaştırılmadığı için halihazırda ülke cumhurbaşkanının bir sonraki hamlesini bekliyor.

Hükümeti kurma görevi alan siyasetçinin 90 gün içerisinde yeni hükümeti kuramaması halinde cumhurbaşkanının erken seçim kararı alması bekleniyor.

Kaynak: Balkan News

Read Previous

Sofya’daki Kadı Seyfullah Efendi Merkez Camii’nin tarihi tanıtıldı

Read Next

İçişleri Bakanı Soylu, Bulgaristan İçişleri Bakanı Demerciev ile görüştü