Karadağ’da yargı çalışanları, ülkedeki “güvenlik sorununu” protesto etti

Karadağ’ın başkenti Podgorica’da yargı çalışanları, mahkemelerdeki “güvenlik sorunu” gerekçesiyle eylem yaptı.

Avukat ve savcıların da aralarında olduğu yüzlerce yargı çalışanı, ülkede cuma günü yerel bir mahkemeye düzenlenen el bombalı saldırıyı protesto etmek için bir araya gelerek, mahkemelerdeki güvenlik sorununu eleştirdi.

Karadağ Barolar Birliği Başkanı Zdravko Begovic, mahkeme girişlerindeki güvenliğin artırılmasını talep ettiklerini belirterek, “Bu ülkeyi yönetenlerin, her gün devlet kurumlarına ait binalara girenlerin güvenliği için bir şeyler yapması gerektiğini düşünüyorum.” dedi.

Begovic, el bombalı saldırıda bir avukatın da yaralandığına dikkati çekti.

Podgorica Yerel Mahkeme Başkanı Zeljka Jovovic de sorunların çözümü için somut adım atılması gerektiğini vurgulayarak, ülke yönetiminden yargı çalışanları ve mahkemelere gelen vatandaşlara özenli davranmasını beklediklerini ifade etti.

Protestoya katılan avukat Veselin Radulovic, daha önce mahkemelerde intihar vakalarının yaşandığını anımsatarak, bu güvenlik boşluğunun bir an önce doldurulması gerektiğini vurguladı.

Cuma günü Podgorica’daki yerel mahkemeye giren bir kişi tarafından el bombalı saldırı düzenlenmiş ve 5 kişi yaralanmıştı.

AA

Read Previous

Sırbistan Ligi’ndeki Novi Pazar-Radnicki maçında depremzede çocuklar için oyuncak toplandı

Read Next

Bosna Hersek’in en genç hafızı Emel ile ağabeyi Adnan, 15 aylık hafızlık sürecini anlattı