Karadağ’da hükümeti kurma görevi Lekic’e verildi

Karadağ’da hükümeti kurma görevi, Cumhurbaşkanı Milo Djukanovic’in daha önce adaylığını reddettiği eski Dışişleri Bakanı Miodrag Lekic’e verildi.

Karadağ Meclis Başkanı Danijela Djurovic, hükümeti kurma görevinin, Sırp partilerin adayı olan Lekic’e verildiğini açıkladı.

Djurovic, söz konusu kararın, Cumhurbaşkanının mecliste yeterli desteğe sahip başbakan adayını kabul etmemesi durumunda, yetkinin meclise geçmesini sağlayan yeni yasal düzenleme temelinde alındığını belirtti.

Djukanovic’in söz konusu yasal düzenlemenin yürürlüğe girmesine rağmen 44. hükümeti kurma görevini kimseye vermediğini hatırlatan Djurovic, görevin, 81 sandalyeli meclisteki 41 vekilin desteğini alan Lekic’e verildiğini söyledi.

Lekic, mecliste yaptığı açıklamada, ortak bir mücadelenin zaferine ulaştıklarını anımsatarak, “Önümüzde zorlu bir görev var.” dedi.

Djukanovic’in, adaylığını reddederek anayasaya aykırı davrandığını savunan Lekic, “Sırp partilerinin etkin olduğu koalisyon, bu hamle ile ülkeyi işlevsizlikten kurtarmaya hazır olduğunu göstedi.” diye konuştu.

Koalisyonun hamlesi, cumhurbaşkanının hükümet kurulması sürecindeki yetkilerini kısıtlayan ve uluslararası toplum tarafından anayasaya aykırı olduğu için eleştirilen tartışmalı yasanın kabulü sürecinden sonra geldi.

Sırbistan ve Rusya yanlısı Demokratik Cephe’nin (DF) liderlerinden Andrija Mandic, Cumhurbaşkanı Milo Djukanovic’in daha önce adaylığını reddettiği eski Dışişleri Bakanı Miodrag Lekic’in hükümeti kurma görevini üstlenmesini destekleyen 41 vekilin imzasını cumhurbaşkanlığına iletmişti.

İmzaların bulunduğu belgede cumhurbaşkanlığının meclisin desteklediği başbakan adayını reddetme ihtimalini ortadan kaldıran yeni tartışmalı yasaya da gönderme yapılmıştı.

Kaynak: Balkan News

Read Previous

Lajçak: 2024 yılına kadar anlaşma sağlanamazsa, başa döneriz

Read Next

Dünya genelinde 2022’de 66 gazeteci öldürüldü