Karadağ’da koalisyon ortaklarının kabine değişikliği talebi, erken seçim ihtimali doğurdu.

Karadağ’da geçtiğimiz yıl Ağustos ayında yapılan seçimlerin ardından Aralık ayında Başbakan Zdravko Krivokapiç liderliğinde kurulan “uzmanlar hükümeti”, düşme tehdidiyle karşı karşıya.

Henüz kabine değişikliği üzerinde anlaşılma sağlanamazken ülkenin önündeki seçeneklerin azınlık hükümeti ya da erken seçim olduğu bildiriliyor.

Karadağ’da yayın yapan Pobjeda gazetesi, koalisyon ortaklarının yeni kabineye ilişkin talepleri çerçevesinde yapılan kabine değişikliği müzakerelerinde henüz bir ilerleme kaydedilemediğini duyurdu. Pobjeda, başbakanın başka bir isimle değiştirilmesi ve erken seçim dahil masada birkaç farklı seçenek olduğunu yazdı.

Karadağ’daki hükümet koalisyonunun ortakları, Srebrenitsa Soykırımı kanun tasarısı ve Çetine’de Sırp Ortodoks Kilisesi’nin tahta çıkış törenine ilişkin siyasi ve etnik gerginlikler nedeniyle birbirinden uzaklaşmıştı.

Sırp Ortodoks Kilisesi’nin yeni Karadağ Metropoliti Joanikije’nin Karadağ’ın Çetine kentindeki tahta çıkış törenine Karadağ İçişleri Bakanlığı’na ait bir helikopter ile getirilmesine ilişkin skandal sonrasında Karadağ İçişleri Bakanı Sergej Sekulovic’in istifası talep edilmişti. Koalisyonun en küçük ortağı konumundaki URA hareketinin lideri Dritan Abazovic ise Sekulovic’in görevden alınması halinde hükümeti düşüreceğini ilan etmişti.

Karadağ Boşnak Partisi Başkanı Ervin İbrahimoviç, Karadağ’da hükümet krizinden çıkışın Avrupa yanlısı tüm siyasi grupların bir araya gelerek bir azınlık hükümeti teşkil etmesinde olduğunu söyledi.

Kaynak: Balkan News

Önceki Haber

DSÖ: En yüksek risk grubunda olanlar için 2,4 milyar dolarlık Kovid-19 aşısına ihtiyaç var

Sonraki Haber

Bulgaristan’da nüfus sayımı