Demokratik Cephe (DF) isimli ittifakın liderleri Andriya Mandiç (Andrija Mandić), Milan Knejeviç (Milan Knežević) ve Neboyşa Medoyeviç (Nebojša Medojević) dünkü meclis toplantısında yeni bir hükümet kurulmasını ve mevcut başbakan Zdravko Krivokapiç’in istifası etmesini istedi.

Muhalif liderler, eğer bir çözüm üretilmezse en geç yıl sonuna kadar erken genel seçim yapılması gerektiğini iletti.

Knezeviç, yeni bir koalisyon hükümeti olacaksa yeni bir başbakanın da seçilmesi gerektiğini belirtirken, Mandiç ise hükümetin büyük reform adımları atmasını beklediklerini, ancak bu beklentilerinin boşa çıktığını söyledi.

Mandiç, yeni bir hükümet kurulmasını ve bu hükümette azınlık temsilcilerinin de olması gerektiğini belirtti.

Öte yandan, Başbakan Krivokapiç, Başkan Yardımcısı Dritan Abazoviç ve Meclis Başkanı Aleksa Beçiç ise mevcut hükümetin istifası ve erken genel seçim yapılmasına karşı çıktıklarını bildirdi.

Koalisyon ortakları, 30 Ağustos 2020’deki seçim zaferinin kişisel ve parti bazlı hırsların çok üstünde olduğunu kaydetti.

Karadağ Meclisinde 17 Haziran’da yapılan oturumda Srebrenitsa Soykırımı Kararı’nın kabul edilmesinin ardından soykırımı inkar eden Karadağ Adalet, İnsan ve Azınlık Hakları Bakanı Vladimir Leposaviç de görevinden alınmıştı.

Bölge basınında çıkan haber ve analizlerde, farklı ideolojilerden partilerin bir araya gelmesi ile kurulan koalisyon hükümetinin kısa bir süre içinde krize gireceği ve dağılacağı öne sürülüyor.

Kaynak: Balkan News

Önceki Haber

Hava sıcaklıkları 41 dereceyi gördü

Sonraki Haber

K. Makedonya’da aktif vaka sayısı 240’ın altına düştü