Karadağ’da eski milli istihbarat başkanı Vuksic cumhurbaşkanı adaylığını açıkladı

Karadağ Milli İstihbarat Ajansı’nın eski başkanı ve Demohristiyan Parti Genel Başkanı Dejan Vuksic, ülkede 19 Mart’ta yapılacak cumhurbaşkanlığı seçiminde aday olduğunu açıkladı.

Vuksic, başkent Podgorica’da düzenlediği basın toplantısında, partisinin, doğal müttefiki olan diğer partilerle iş birliğine ve gerici yapılara karşı mücadele etmeye hazır olduğunu söyledi.

Demohristiyan hareketin daha aktif bir şekilde faaliyet göstermeye başlayacağına işaret eden Vuksic, “Önceliğimiz Hristiyan Sırplar ile Karadağlıların barışı olacaktır. Bunlar boş laflar değil, toplumun iyileştirilmesi için gerekli olan ön şartlardan biridir.” dedi.

Vuksic, seçimlesi durumunda ülkedeki seçim yasasının değişikliğini de gündeme getireceğini duyurdu.

Karadağ’da cumhurbaşkanlığı seçimi 19 Mart’ta yapılacak

Karadağ Meclis Başkanı Danijela Djurovic, 16 Ocak’ta ülkedeki cumhurbaşkanlığı seçiminin 19 Mart 2023’te yapılmasını öngören kararı imzalamıştı.

Karadağ Anayasası’na göre, meclis başkanı mevcut cumhurbaşkanının görev süresinin bitmesine en geç 120 gün kala seçim tarihini belirleme yetkisine sahip. Karadağ’ın mevcut Cumhurbaşkanı Milo Djukanovic, 20 Mayıs 2018 tarihinde yemin ederek görevine resmen başladığından, söz konusu seçim kararı için son tarih 19 Ocak 2023 idi.

Karadağ’da Nisan 2018’de yapılan son cumhurbaşkanlığı seçiminde Milo Djukanovic yüzde 53,9 oy alırken, Mladen Bojanic yüzde 33,4, Draginja Vuksanovic Stankovic de yüzde 8,2 oy almıştı.


Balkan News

Read Previous

Milanovic: Ukrayna’ya silah göndermek savaşı uzatır

Read Next

Çavuşoğlu: NATO üyeliklerini ayrı ayrı değerlendirebiliriz