Karadağ’da cumhurbaşkanlığı seçimlerinin ikinci turu 2 Nisan’da yapılacak

Balkan ülkesi Karadağ’da halk, sekizinci cumhurbaşkanını seçmek üzere 2 Nisan’da yeniden sandık başına gidecek.

Ülkenin yeni cumhurbaşkanı, 19 Mart’ta yapılan seçimlerde en çok oyu alarak ikinci tura kalan Karadağ Sosyalistleri Demokratik Partisi lideri ve mevcut Cumhurbaşkanı Milo Djukanovic ile Avrupa Hareketi lideri Jakov Milatovic arasından seçilecek.

Devlet Seçim Komisyonu’ndan (DİK) yapılan açıklamada, cumhurbaşkanlığı seçimlerinin ilk turunda, katılım oranının 63,1 olduğu kaydedilirken, Djukanovic’in oyların yüzde 35,3’ünü, Milatovic’in ise yüzde 29,2’sini aldığı aktarıldı.

Açıklamada, seçimlerde, 542 bin 154 kayıtlı seçmenin, yurt içi ve yurt dışında kurulan sandıklarda oylarını kullanabileceği belirtildi.

Djukanovic, Sutomore’deki seçim mitinginde yaptığı açıklamada, Pazar günü yapılacak seçimlerde ülkenin kaderinin belirleneceğini ifade ederek, Karadağ’ın, Büyük Sırbistan’ın bir bölgesi haline mi geleceği yoksa bir Avrupa devleti olarak kalkınmaya devam mı edeceğinin belirlenececeğini söyledi.

Milatovic’in dahil olduğu hükümetin 2021 yılından beri yaptıklarının ortada olduğunu ve Karadağ’ın Avrupa Birliği’ne (AB) üyelik yolunun sekteye uğradığına işaret eden Djukanovic, seçimlere dışarıdan müdahale edildiğini savundu.

Sırbistan’ın desteklediği Milatovic ise Djukanovic’in cumhurbaşkanlığı seçimlerini kaybedeceğini ileri sürdü.

Çok partili sisteme 1990 yılında geçiş yapan Karadağ’da üçüncü ve yedinci cumhurbaşkanlığı seçiminin galibi olan Djukanovic, altı kez başbakanlık görevinde bulundu.

Son olarak 2018 yılındaki cumhurbaşkanlığı seçimlerini kazanan Djukanovic’in görev süresi, 19 Mayıs gecesi sona erecek.

Balkan News

Read Previous

Kovaçevski: Balkanlardaki gümrükler büyük bir aptallık

Read Next

Saraybosna Büyükelçisi Girgin’den Yüksek Temsilciliğe eleştiri