Karadağ Başbaşkanı Zdravko Krivokapić (Zdravko Krivokapiç), Karadağ Cumhurbaşkanı Milo Djukanović’in (Milo Cukanoviç) danışmanı ve eski Polis İdaresi Müdürü Veselin Veljović’e (Veselin Velyoviç) karşı Devlet Özel Savcılığı’na suç duyurusunda bulundu.

Karadağ medyasının bilgilerine göre, Krivokapiç, suç duyurusunun gerekçesinde Veljovic’in polis memurlarına devlet organlarının kararları veya tedbirlerine karşı direnç ve itaatsizlik gösterme çağrısında bulunduğunu yazdı. 

Krivokapić, Veljović’in 15 Ağustos’ta Sırp Ortodoks Kilisesi Metropoliti Joanikije’nin (Yoanikiye) 5 Eylül’de Çetine’de tahta çıkma planlarına ilişkin olarak yazdığı metinde şimdiki hükümetin Karadağ vatandaşlarına ve vatanperverlere karşı kuvvet kullanıp kullanmayacağı sorusunun ortaya çıktığını belirtti.

Veljović, emniyet teşkilatındaki her bireyin kutsal görevinin ülkesinin medeni değerlerini koruması olduğunu ve kurumları kötüye kullanan bireylerin sözüne uymaması gerektiğini açıklamıştı.

Joanikije’nin Karadağ’da tahta çıkacağının açıklanması, ülkede Sırp Ortodoks Kilisesi (SPC) ile Karadağ Ortodoks Kilisesi (ÇKP) arasındaki anlaşmazlıkların zirveye ulaşmasına sebep olarak siyaseti ve kamuoyunu ikiye böldü.

Kaynak: Balkan News

Önceki Haber

Bulgaristan’da üniversiteler ortak diplomalar verebilecek

Sonraki Haber

Türkiye-Karadağ maçının genel bilet satışı başladı