Balkanlar’da hakim olan sıcak havalar, Karadağ’da Avrupa’da hayvancılık sektöründe görülen en büyük trajedinin yaşanmasına neden oldu. Karadağ’da bir çiftlikte 200 bin tavuk sıcaklar nedeniyle telef oldu. Kuzey Makedonya’da ise 40 dereceye kadar ulaşan sıcaklar nedeniyle hayvanat bahçelerindeki hayvanlara buzlu yiyecekler verilmeye başlandı. 

Balkanlar’da 40 dereceye ulaşan sıcak havalar, bölge ülkelerinde benzeri görülmemiş hadiselere neden oluyor. 

Karadağ’daki kanatlı hayvancılık sektörü büyük darbe aldı

Karadağ’ın Martiniçi bölgesinde bulunan ‘Agromont’ çiftliğinde elektriğin kesilmesi sonucu soğutma cihazının çalışmaması nedeniyle aşırı sıcak havadan dolayı ülkenin 200 binden fazla tavuk telef oldu.

Tarım, Orman ve Su Yönetimi Bakanlığı, ölen 200 bin tavuğun Karadağ’da bulunan toplam tavuk sayısının üçte birine tekabül ettiği ve zararın 1 milyon Avro’yu bulduğu açıklandı.

Üsküp’te Zürafalara Buzlu Meyve 

Kuzey Makedonya’da hava sıcaklığı 40 dereceye kadar ulaştı. Bu sıcaklıkla en zor başa çıkanlar arasında hayvanat bahçesindeki hayvanlar ve hayvan bakıcıları yer alıyor. 

Kuzey Makedonya’nın Üsküp şehrinde bulunan Skopje Zoo hayvanat bahçesinde çalışan hayvan bakıcıları, zürafalara yüksek derece sıcaklıktan dolayı buzlu meyve ikram etti. 

Bosna Hersek’te sarı alarm

Bosna Hersek’te kısa süren serin havanın yerini tekrar yüksek derece hava sıcaklığı alacağı duyuruldu. Trebinye bölgesinde turuncu alarm uyarısı geçerliyken, Sırp Cumhuriyeti Entitesi ve Bosna Hersek Federasyonu bölgesi için sarı alarm uyarısı yapıldı. Bu bölgelerdeki en yüksek derece 32 ila 35 derece arası olacak.

Kaynak: Balkan News

Önceki Haber

Türkiye’nin Atina Büyükelçisi Özügergin, Yunanistan’ın Galatasaray kafilesine yönelik tutumunu kınadı

Sonraki Haber

Kovid-19 salgını Kosova’da doğum sayısında düşüşe yol açtı