Karadağ, yılbaşı öncesinde salgın tedbirlerini hafifletti

Karadağ’da, 22 Aralık, Çarşamba gününden itibaren salgın tedbirleri hafifletilecek.

Bu tarihten itibaren kapalı alanda düğün ve kutlama organizasyonlarına katılım Kovid-19 sertifikası ibrazıyla mümkün olacak. Aynı zamanda hizmet sektörü işletmeleri yılbaşı ve Noel tatillerinde gece yarısından sonra da çalışabilecek.

Karadağ Sağlık Bakanı Jelena Borovinic – Bojovic, Karadağ’da diğer Avrupa ülkelerine nazaran vaka sayısı ve ölümlerde önemli bir düşüş yaşandığını açıkladı.

Sağlık Bakanı, sıkı bir kontrolle tedbirlerin, 22 Aralık ile 12 Ocak arasındaki dönemde hafifletilmesine karar verildiğini söyledi.

Borovinic – Bojovic, Kovid-19 sertifikasının unsurlarından en az birine sahip olan hizmet sektörü işletmelerinde, 100 kişiye kadar katılımla düğün düzenlenebileceğini belirtti.

Açık ve kapalı spor etkinliklerinde seyircinin bulunmasına, sertifikanın unsurlarından en az birine sahip olmak kaydıyla izin verilecek.

Hizmet sektörü işletmelerinin tatillerde gece yarısından sonra, 31 Ocak’ta yılbaşı kutlaması için ve gelecek yıl 1 ve 2 Ocak’ta açık olacağını söyledi.

Borovinic – Bojovic, koronavirüsün omikron türünün Karadağ’da da tespit edildiğini hatırlattı.

Borovinic – Bojovic, “Dünya Sağlık Örgütü dün koronavirüsün bu varyantının delta varyantından daha hızlı yayıldığı ve hem aşılananları hem de koronavirüsten iyileşenleri etkilediğini açıklayarak uyarıda bulundu. Ayrıca, ilk tespitlere göre omikronun önceki varyantlardan daha hafif bir varyant olduğu sonucuna varmanın akıllıca olmayacağına da dikkat çektiler“ dedi.

Kaynak: Balkan News

Read Previous

Bakan Çavuşoğlu: Balkanlar’daki gelişmeler endişe verici

Read Next

Kuzey Makedonya’da “21 Aralık Türkçe Eğitim Bayramı” kutlandı