Karadağ vatandaşlığına ilgi artıyor

Bu yıl Karadağ’ın yatırım yoluyla vatandaşlık programına başvuran 48 kişiye, aile üyeleriyle birlikte Karadağ vatandaşlığı verildi.

Karadağ’da 2019 yılında başlayan yatırım yoluyla vatandaşlık programına ilgi, her geçen yıl artıyor. Yatırım yoluyla Karadağ vatandaşlığı alan yabancılara Karadağ pasaportunun yanı sıra vergi indirimleri de sunuluyor.

Adriyatik Denizi kıyısında doğal güzellikleriyle dikkat çeken küçük bir ülke olan Karadağ, belirli tutarda yatırım karşılığında vatandaşlık veriyor. Avrupa Birliği üyesi olmamasına rağmen para birimi olarak avro kullanılan ülkede vatandaşlık elde edebilmek için yapılacak yatırımın miktarı, yatırım yapılacak bölgeye göre değişiyor.

Program çerçevesinde turistik olmayan bölgelere 100 bin avro, gelişmiş bölgelere 250 bin avro ya da gelişmiş ve turistik bölgelere 450 bin avro yatırım yapmak gerekiyor.

Sadece iki bin kişi ile sıırlı olan ve bu rakama ulaşılmasının ardından sonlanacak olan program çerçevesinde Karadağ pasaportu almak için 6 aylık bir işlem süresi bulunuyor.

Karadağ’da yaşayarak vatandaşlık hakkı edinme

Karadağ vatandaşı bir anne veya babanın çocuğu olmayan yabancılar için Karadağ vatandaşı olmanın bir diğer yolu ise oturma izni alarak 10 yıl boyunca Karadağ’da yaşamaktan geçiyor.

Karadağ’da gayrimenkul alarak veya çalışma izni edinerek 5 yıl boyunca kısa süreli oturma izni ve 5 yıllık uzun süreli oturma izni alarak, 10 yıl sonunda Karadağ vatandaşlığına müracaat hakkı elde edilebiliyor.

Kaynak: Balkan News

Read Previous

Anadolu Jet’in Belgrad-Ankara uçuşları 23 Aralık’ta başlıyor

Read Next

Bakan Akar: Yunanistan gerilimi artırıcı saldırgan söylem ve eylemler içinde bulunuyor