Şimdiye kadar sadece bölge ülkeleri vatandaşlarının PCR testine gerek duymadan giriş yapabildiği Karadağ’a bugünden itibaren Avrupa Birliği ülkeleri ve İsrail vatandaşları da giriş yapabilecek.

Karadağlı yetkililer, kapalı alanda en fazla 50 kişinin bulunması ve gerekli önlemlere dikkat edilmesi şartıyla düğün ve kutlama programlarına izin verdi. Restoranda çalışanlar ve müşterilerin maske takması ise zorunlu tutuldu. Gece yapılan kutlamalarda ise epidemiyolojik önlemlerden sorumlu olacak kişinin belirlenmesi gerekiyor. Kutlamalarda şarkıcı ve çalgıcıların terasta veya bahçede saat 20’den 23’e kadar çalmalarına izin verildi.

Yetkililer, yetişkinlerin yüzde 30’un bir doz koronavirüs aşısı olduğunu ve  yüzde 20’sinin bağışıklık kazandığını belirtti. Diğer ülkelere nazaran geçen sene Temmuz’da ortaya çıkan COVID-19’un ikinci dalgasından sonra Karadağ, Korona’ya yakalananların seviyesinin en düşük olduğu ülke konumunda. Yetkililerinin belirttiği üzere, geçen hafta test yaptıran 1274 kişiden %3,73’ü pozitif çıktı. Şu anda Korona pozitif olan kişi sayısı 683. COVID-19’a yakalanan hastaların sayısı ise genel olarak düşüşte.

İyiye giden durumdan dolayı geçen hafta Karadağ, seyircilerin stadyum veya spor salonlarının sadece yüzde 10’luk kapasitesini doldurmaları şartıyla spor aktivitelerine katılmalarına izin verdi.

Kaynak: Balkan News

Önceki Haber

Kuzey Makedonya’da deprem meydana geldi

Sonraki Haber

Yeni Din Hizmetleri Müşaviri Mesten’den İslam Birliği Başkanı Fetahu’ya ziyaret