Karadağ parlamentosu, Sırp yanlısı ittifakın teklifini onayladı

Karadağ’da parlamento, Cumhurbaşkanı Milo Djukanovic tarafından “anayasal darbe” olarak nitelendirilen yasal düzenlemeleri kabul etti.

Sırp yanlısı partilerin oluşturduğu Demokratik Cephe (DF) ittifakı tarafından teklif edilen ve Başbakan Dritan Abazovic liderliğindeki URA hareketi tarafından da desteklenen değişikliklere 41 vekil destek verdi.

Yasal düzenlemeler, cumhurbaşkanının hükümeti kurma görevini kimseye vermemesi halinde meclis çoğunluğunun desteğine sahip adayın görevi üstlenmesini öngörüyor.

Düzenlemeyle birlikte Djukanovic’in hükümeti kurma görevini vermeyi reddettiği Miodrag Lekic’in başbakanlık görevini üstlenebileceği ifade ediliyor.

Gece yarısından sonra kabul edilen değişikliklere ilişkin olarak DF milletvekili Predrag Bulatovic, düzenlemenin ülkedeki siyasi krizi çözeceğini söyledi. Cumhurbaşkanı Djukanovic’in parlamentonun çoğunluğunun desteğine sahip adaya hükümeti kurma görevi vermediğini ileri süren Bulatovic, Djukanovic’in bunun yerine parlamentonun görev süresini kısaltmayı teklif ettiğine dikkat çekti.

DF lideri Andrija Mandic ise düzenlemenin anayasaya uygun olduğunu ve hükümetin kurulabilmesini mümkün kıldığını söyledi.

Karadağ Cumhurbaşkanı Milo Djukanovic, hükümeti kurma görevini Miodrag Lekic’e vermeyi reddetme nedenini, teklifin kendisine partilere anayasa tarafından tanınan süre dahilinde ulaştırılmaması olarak açıklamıştı. Djukanovic, ülkenin siyasi krizden çıkışı için en iyi yolun erken seçim olduğunu ifade etmişti. 

Kaynak: Balkan News

Read Previous

Cumhurbaşkanı Erdoğan: Tahıl koridoru yeniden açıldı

Read Next

Yarınki Batı Balkan zirvesinde bir dizi anlaşma imzalanacak