Yeni tip koronavirüs (Kovid-19) salgınından etkilenen bazı Avrupa ülkeleri, daha önce aldıkları tedbirleri kademeli olarak kaldırmaya devam ediyor.

Karadağ Başbakanı Dusko Markovic, salgından en fazla etkilenen ülkelerden İtalya ile dayanışma içinde olduklarını söyleyerek İtalya’daki yaşlı nüfusu Karadağ’ın kıyı şehirlerinde misafir edebileceklerini ifade etti.

İtalya Başbakanı Giuseppe Conte ile irtibat halinde olduklarını aktaran Markovic, “Durum kontrol altına alındığında, özellikle Lombardiya’daki yaşlı nüfusu kıyı şehirlerimizde misafir edeceğiz.” dedi.

Olağanüstü halin (OHAL) sürdüğü Sırbistan’da bugünden itibaren pazar yerleri açıldı, terziler ve tamirciler yeniden çalışmaya başladı.

Cuma günü saat 17.00’de başlayan sokağa çıkma yasağı bugün saat 05.00’te sona ererken, İçişleri Bakanı Nebojsa Stefanovic, 3,5 gün süren yasağa uymayan 1000’e yakın kişi hakkında yasal işlem başlatıldığını söyledi.

Hırvatistan Sağlık Bakanı Vili Beros, son 24 saatte bir kişinin hayatını kaybettiğini ve toplam can kaybının 48’e, vaka sayısının ise 1908’e çıktığını belirterek son dönemde ölü ve vaka sayısında gözlenen azalmadan büyük memnuniyet duyduklarını söyledi.

 

 

Kaynak: AA

Önceki Haber

AB seyahat kısıtlamasıyla ilgili yaz dönemi için hazırlık yapıyor

Sonraki Haber

Akaryakıt zamlandı

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

thirteen − seven =