Koronavirüs pandemisi ve kapanmalar döneminde Avrupa’da en çok daralan ekonominin Karadağ ekonomisi olduğu açıklandı.

Dünya Bankası’nın Mayıs 2020’deki tahminleri, koronavirüsün ortaya çıkmasını izleyen ekonomik şok nedeniyle dokuz ila yirmi bin vatandaşın yoksul kategorisine düşebileceği yönündeydi.

En güncel verilere göre 2021’deki koronavirüs ve pandemi sırasında Avrupa’da en büyük düşüşü Karadağ ekonomisi yaşadı.

Son veriler, işgücü piyasasının güçlü bir darbe aldığını ve bu yıl Eylül ayında işsiz sayısının geçen yılın aynı dönemine göre üçte bir oranında fazla olduğunu gösteriyor. Bir yılda 11 bin kişi işsiz kalırken Karadağ İstihdam Hizmetleri tarafından kaydedilen mevcut işsiz sayısı 54 bin oldu. Geçen yıl Eylül ayında 43.400 olan işsiz sayısı, işsizliğin bir yılda yüzde 27 arttığını gösteriyor.

 Karadağ bu yaz iyi bir turizm sezonu gerçekleştirmeyi başarmış olsa da, bunun istihdam piyasasının toparlanması üzerinde fazla bir etkisi olmadı.

Sadece bir yılda 11.000’den fazla kayıp yaşanmasının ülkedeki yoksulluk oranını artırması bekleniyor. Kovid-19 pandemisinin patlak vermesinden önce, her dört Karadağ vatandaşından biri yoksulluk sınırının altında yaşıyordu.

Diğer taraftan Dünya Bankası’nın son raporu, Karadağ için umut verici bulundu. Rapor, Karadağ ekonomisinin yüzde 10,8’e büyüyeceğini öngörüyor. 

Kaynak: Balkan News

Önceki Haber

Bulgaristan, yarım milyar levalık yeni bir borç aldı

Sonraki Haber

Dünya Kovid-19’la mücadelede ikinci kışa giriyor