Karadağ Cumhurbaşkanı Milo Djukanovic, Sırp Ortodoks Kilisesi’nin başka suçların yanı sıra Srebrenitsa Soykırımı’ndan da sorumlu olduğunu söyledi.

“Batı Balkanlar: Avrupa Güvenliği’nin Yapbozunun Kilit Parçası” başlıklı bir konferansta konuşan Djukanovic, Batı Balkanlar’da bazılarının 90’lı yıllardaki milliyetçi siyasete geri döndüğünü ve bir kez daha Büyük Hırvatistan, Büyük Sırbistan ve Büyük Arnavutluk projelerini gündeme taşıdıklarını söyledi.

Sırbistan’ın hiçbir zaman Karadağ’ın bağımsızlığını benimsemediğini ve bölge ülkeleriyle de problem yaşadığını ileri süren Djukanovic, Sırbistan’ın bölge siyasetinin tıpkı 90’lı yıllarda olduğu gibi yıkıma yönelik olduğunu söyledi. Djukanovic, “Bu 90’lı yıllarda Miloşeviç’in yaptığı hatanın aynı. Bosna Hersek’te neler olduğunu ve sonrasında Lahey’de olanları biliyoruz” dedi.

Sırp Ortodoks Kilisesi’nin Karadağ’da siyasi bir aktör haline de geldiğini söyleyen ve 90’lı yıllarda Sırp Ortodoks Kilisesi’nin “ordudan önce bölgeye intikal ettiğini” anlatan Djukanovic, “Önce kilise sonra ordu geldi. Nihayetinde, başka şeylerin yanı sıra Srebrenitsa’daki soykırımdan da sorumlular” dedi.

Balkan News

Önceki Haber

Türk vatandaşları, Sırbistan’a kimlik kartlarıyla giriş yapabilecek

Sonraki Haber

Kabe’de ilk tavaflarını yapmaya başlayan hacılara robotlar hizmet edecek