Karadağ Cumhurbaşkanı Milo Djukanovic, Hırvatistan’a gerçekleştirdiği iki günlük resmi ziyaret çerçevesinde Hırvatistan Cumhurbaşkanı Zoran Milanovic ile bir araya geldi.

Görüşme sonrasında tertiplenen basın toplantısında Milanovic, Karadağ’ın Çetine kentinde meydana gelen olaylara işaret ederek Hırvatistan’ın Karadağ’ın modern ve sivil yapısına desteğini ifade etti. Milanovic, Batı Balkanlar’ın AB’ye entegrasyonu sürecindeki en sıcak konunun ülkelerin üyelik sürecinin ayrı ayrı mı yoksa blok halinde mi devam etmesi olduğunu söyledi. Milanoviç, bölgenin tümünün blok halinde ilerlemesi yerine NATO üyeleri olan Kuzey Makedonya, Karadağ ve Arnavutluk’un özel muamele görmeleri gerektiğini düşündüğünü söyledi.

Karadağ Cumhurbaşkanı Milo Djukanovic ise ülkesinin Avrupa Birliği’ne üyelik sürecine güçlü desteğinden ötürü Hırvatistan’a müteşekkir olduklarını söyledi. Milanoviç’le görüşmelerinin ana konusunun Karadağ’ın Avro-atlantik perspektifi olduğunu söyleyen Djukanovic, Karadağ’ın AB üyeliğinin bölgenin tümünün istikrarı için önemli olduğuna dikkat çekti.

Djukanovic, Rusya’dan günlük bazda gelen AB ve NATO’ya üyeliğin doğru tercih olmadığına ilişkin mesajlara rağmen Batı Balkanlar için Avrupa’ya entegrasyondan başka bir alternatif olmadığına inandıklarını söyledi.

Djukanovic’in Cumhurbaşkanı Milanovic ile görüşmenin ardından Hırvatistan Meclisi Başkanı Gordan Jandrokovic ve Başbakan Andrej Plenkovic ile bir araya gelmesi bekleniyor.

Karadağ Cumhurbaşkanlığı tarafından yayınlanan açıklamaya göre Djukanovic bugün, Hırvatistan’daki Karadağlı toplumu temsilcileri ile de bir araya gelecek.

Balkan News

Önceki Haber

Kuzey Makedonya ve Kosova arasında 11 anlaşma imzalandı

Sonraki Haber

MATÜSİTEB’ten Gostivarlı Türk öğretmenlere destek