Karadağ Cumhurbaşkanı Djukanovic TBMM Heyetini Kabul Etti

Karadağ Cumhurbaşkanı Milo Djukanovic, TBMM Dışişleri Komisyonu Başkanı Volkan Bozkır ve beraberindeki heyeti kabul etti.

Cumhurbaşkanlığından yapılan yazılı açıklamada, TBMM heyetini kabul eden Djukanovic’in, Türkiye ile Karadağ arasındaki ilişki ve iş birliğinin geliştirilmesinden yana olduğu ve heyeti büyük bir memnuniyetle karşıladığı ifade edildi.

Türkiye’nin Podgorica Büyükelçisi ile her iki ülkede yaşayan azınlık temsilcilerinin, Türkiye ile Karadağ arasındaki iş birliğinin güçlendirilmesine katkı sağladığı vurgulanan açıklamada, ekonomi alanındaki iş birliğinin geliştirilmesi ve Türkiye’nin yatırım potansiyelinin doğru şekilde değerlendirilmesi gerektiği kaydedildi.

Açıklamada ayrıca Bozkır’ın, “Karadağ, Türkiye için son derece önemli bir ülke. Farklı dinlere mensup etnik grupların uyum içerisinde yaşadığı bu ülke, birçok ülke için örnek teşkil ediyor.” ifadelerine yer verildi.

Görüşmede güncel meselelerin de ele alındığı belirtilen açıklamada, Djukanovic’in, Suriye krizinde üzerine aldığı sorumluluk ve sığınmacılara karşı tutumundan dolayı Türkiye’ye saygı duyduğu ifade edildi.

Başkent Podgorica’da temaslarda bulunan TBMM heyeti, Başbakan Yardımcısı Milutin Simovic ile de görüştü.

Bozkır’a, Podgorica’daki temaslarında, TBMM Dışişleri Komisyonu üyeleri AK Parti Denizli Milletvekili Ahmet Yıldız, AK Parti Kocaeli Milletvekili Radiye Sezer Katırcıoğlu, CHP Eskişehir Milletvekili Utku Çakırözer, MHP Kayseri Milletvekili İsmail Özdemir ve İYİ Parti Aydın Milletvekili Adnan Aydın Sezgin eşlik etti.

 

AA

Read Previous

“Bosna, İslam Ümmeti İçin Bir Milattır”

Read Next

Saraybosna’da Kışın Neden Olduğu Kirlilik Nefes Aldırmıyor

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *