Karadağ basını: Vucic, Amerikalılara ‘Dodik’i devirmeyi’ teklif etti

Karadağ basını, Sırbistan Cumhurbaşkanı Aleksandar Vuciç’in, Sırbistan’da yaklaşan seçimlerden once imajını düzeltmek karşılığında, ABD Özel Temsilcisi Richard Grenell’e, Bosnalı Sırp lider Dodik’i iktidardan indirmeyi teklif ettiğini iddia etti.

Karadağ merkezli Vijesti.me haber portalı, Vucic’in Amerikalılara Bosna Hersek Devlet Başkanlığı Konseyi’nin Sırp üyesi ve iktidardaki Bağımsız Sosyal Demokratlar İttifakı lideri Milorad Dodik’i devirmek için yardım teklifi sunduğunu ileri sürdü.

Vijesti’ye göre, 1 Aralık’ta Grenell, Washington’daki Trump Otelinde Cumhuriyetçi Parti’den bir grup Kongre üyesiyle bir araya geldi. İddiaya göre toplantıya Vucic’in yakın arkadaşı olan Sırbistan’ın ABD Büyükelçisi Marko Djuric de katıldı.

Eski ABD Başkanı Donald Trump’ın Kosova ve Belgrad-Priştine müzakereleri için özel elçisi olan Grenell’in, toplantıda Dodik’i Balkanlar’da önemli bir yıkıcı faktör, Vucic’i ise denge unsuru olarak değerlendirdiği iddia ediliyor.

Podgoritsa merkezli medya kuruluşu, Grenell’in, Dodik’in görevden alınması için Vucic’in yardım etmeye hazır olduğunu belirttiğini ve alternatif olarak görevdeki Sırp Cumhuriyeti entitesi başkanı Zeljka Cvijanovic’i önerdiğini iddia ediyor.  İddiaya göre Vucic, buna karşılık olarak özellikle 2022 baharında yapılacak seçimlerden önce lekeli imajını düzeltebileceğini umuyor.

Cvijanovic, Kasım ayında Amerika Birleşik Devletleri’ne giderek ABD yönetiminden çeşitli yetkililerle görüştü ancak toplantının konuları hakkında resmi bir bilgi bulunmuyor.

Kaynak: Balkan News

Read Previous

Küçük: Bulgaristan 15 yıllık AB üyeliğinden sonra bölgesel bir lider ve Batı Balkanlar için örnek olabilir

Read Next

Kosova Savunma Bakanı: Türkiye ile savunma ve güvenlik alanında işbirliğimiz güçlenecek”