Sırbistan’a iki günlük resmi bir ziyaret gerçekleştiren Karadağ Başbakan Zdravko Krivokapic, başkent Belgrad’da Başbakan Yardımcısı ve Tarım, Orman ve Su Yönetimi Bakanı Branislav Nedimovic tarafından kot pantolonlu ve kravatsız bir şekilde karşılandı.

Konukseverliğiyle ünlü bir ülke olan Sırbistan’daki bu alışılmadık uygulama, Sırbistan hükümetinin ikili ilişkilerde problemler yaşadığı Karadağ ve Karadağ Başbakanı Krivokapic’e yönelik algısının bir göstergesi olarak değerlendirildi.

Sırbistan’a ilk resmi ziyaretini gerçekleştiren Krivokapic, ziyareti öncesinde yaptığı açıklamada Sırbistan’la iyi ilişkiler istediklerine vurgu yaptığı açıklamada, “Karadağ ile Sırbistan arasındaki ilişkiler, vatandaşlarımızın tarihi ve aile bağları nedeniyle özeldir. Biz bu bağları tüm vatandaşların menfaatine olacak şekilde ekonomik işbirliğini yoğunlaştırmak için kullanmak istiyoruz. Her iki ülkenin bağımsızlığına saygı duyan ilişkileri geliştirelim“ diye konuşmuştu. 

Krivokapic’in ziyareti çerçevesinde Sırbistan Cumhurbaşkanı Aleksandar Vucic, Başbakan Ana Brnabic ve Sırbistan Ulusal Meclisi Başkanı Ivica Dacic ile bir araya gelmesi planlanıyor.

Kaynak: Balkan News

Önceki Haber

Bosna Hersek Yüksek Temsilcisi Schmidt, BM’ye rapor sundu: Ülkede bölünme ve çatışma ihtimali var

Sonraki Haber

Kosova’da sokağa çıkma yasağının kaldırılması ve düğün salonlarının açılması talep edildi