Kuzey Makedonya’da mesajlaşma uygulaması Telegram’da açılan “Kamu Odası” (Javna Soba) isimli grupta küçük kızların ve kadınların fotoğrafları ve iletişim bilgilerinin yayınlanması, uygunsuz yorumlar yapılması ve mağdurlara psikolojik şiddet uygulanması kamuoyunda büyük tepkiye yol açtı.

Kuzey Makedonya Başbakanı Zoran Zaev konuyla ilgili yaptığı açıklamada, Telegram uygulamasından söz konusu grubun kapatılmasını talep ettiklerini aksi halde ülkede Telegram uygulamasının kapatılabileceğini söyledi.

Zaev, “Kamu Odsı grubunu silmek için sosyal ağ Telegram’a kategorik istekler gönderdik ve nihai olarak yerine getirilene kadar bu istek için ısrar etmekten vazgeçmeyeceğiz.” dedi.

Zaev, Telegram uygulamasının vatandaşların özel içeriklerinin paylaşıldığı “Kamu Odası” kanalının kapatılmaması ve görüntüleri paylaşanları, suç işleyenlerin kimliklerinin tespit edilmesi için iş birliği yapılmaması halinde Kuzey Makedonya’da telegramın engellenmesi veya kısıtlaması seçeneklerini değerlendireceklerini belirtti.

Hükümet olarak iletişimi sansürlemenin yapacakları en son şey olduğunu ifade eden Zaev, “Ama bu başka bir şey ve vatandaşlarımızı korumalıyız. Bugün bu Telegram’da gerçekleşiyor ve yarın belki başka bir platformda gerçekleşebilir. Bu nedenle bu tür suçların meydana geldiği bu platformları oluşturanlardan uygun bir yanıt almak için her şeyi yapma görevimiz ve yükümlülüğümüz var.” diye konuştu.

Telegram’da kısıtlamalara gerek kalmayacağını ve bugün sayısız taleplerimize cevap verecek ve işbirliği yapmaya başlayacaklarını umduklarını belirten Zaev, “Diğer vatandaşların sahip olduğu bu grubun görüntülerini ve içeriğini paylaşan tüm vatandaşlarımıza, aynı zamanda bunu yapmayı bırakıp o gruptan ayrılmaları için bir mesaj göndermek istiyorum. Günün sonunda verileri alacağız, sizden ücret alınacak ve yaptığınız şeyden sorumlu tutulacaksınız.” ifadelerini kullandı.

Başbakan Zaev, İçişleri Bakanlığı’nın ülkedeki yetkileri dahilinde, yasadışı olarak fotoğraf ve rahatsız edici içerik yayınlayanların bir kısmının izini sürmüş ve davayla ilgili uygun tedbirler ve çalışmalar yaptığını söyledi.

Biri Manastır biri de Köprülü’den olmak üzere iki kişinin gözaltına alındığını açıklayan Zaev, “İçişleri Bakanlığı, davanın tam anlamıyla açıklığa kavuşturulması ve faillerin yeterli şekilde cezalandırılması için Cumhuriyet Savcılığı ile koordineli olarak çalışmaktadır. Bu şiddetin mağdurlarını da teşvik eden bir mesajım var. Sizi korumak ve bu iğrenç eylemlerin faillerini cezalandırmak için gerekli tüm adımları atacağız. Bu tür fenomenler için dayanışma ve kınama gösteren herkese desteğimi sunuyorum. Bu, toplumumuzu, her zaman cesareti kırılması ve niyetlerinde engellenmesi gereken bu fenomenlere karşı daha duyarlı hale getirir.” şeklinde konuştu.

Zaev, “Mahremiyetin korunması, her insanın genetik kaydının bir parçasıdır ve bugün Mahremiyet Günü kutlandığında, bir kez daha küresel ölçekte tehditlerle karşı karşıyayız ve bir kez daha hepimiz bu fenomene şiddetle karşı çıkmaya davet ediliyoruz.” diyerek sözlerini noktaladı.

Önceki Haber

Sırbistan’da rüzgar enerjisi santralleri kurulacak

Sonraki Haber

AYM Başkanı Salih Murat, Zühtü Arslan ile görüştü