Kalkandelen’deki mahkeme önünde mobil hastanedeki trajedi için “sorumluluk” talep edildi

Kuzey Makedonya’nın Kalkandelen şehrinde 14 kişinin hayatını kaybettiği Kovid-19 Mobil Hastanesi yangınıyla “sorumluların cezalandırılması” talebiyle yürüyüş düzenlendi.

Bir grup vatandaş, modüler hastanede çıkan yangında 14 kişinin hayatını kaybettiği 8 Eylül 2021 faciasıyla ilgili yargı sürecine tepki göstermek için bugün Kalkandelen’deki Başsavcılık ve Temel Mahkeme binası önünde toplandı.

“Kalkandelen İçin Daha İyi” girişiminin organizatörleri, Kalkandelen’deki trajedi ve vatandaşların hayatını kaybettiği diğer vakalar için kimsenin uygun cezayı almaması nedeniyle siyasi sorumluluk talep etti.

Protestoyu düzenleyenlerden Elmedina Abdulahi, son 5 yılda 4 trajedide 97 kişinin hayatını kaybettiğini buna rağmen hiç kimsenin hapis cezası almadığını söyledi.

Vatandaşların canlarının kıstassız pazarlık ve ihalelere esir olduğunu vurgulayan Abdulahi, “Yolsuzluğun öldürdüğü görüldü. Tüm süreç, Savcılık ve Mahkeme’nin devleti rehin tutan bir suç örgütünün parçası ve savunucusu olduğunu kanıtladı.” ifadelerini kullandı.

Hükümetin konuyla ilgili harekete geçip tepki göstermesi gerektiğini kaydeden protestocular, “Hükümetin, Cumhuriyet Savcısı Lyubomir Yoveski’yi derhal görevden almasını ve bu canavarca suça karışan diğer savcılarla birlikte cezai olarak hesap vermesini talep ediyoruz. “Braco” şirketinin inşaat ihalesini hukuka aykırı olarak veren siyasetçiler de dahil olmak üzere gerçek suçluların yargılanıp cezalandırılmasını talep ediyoruz. Adalet yoksa barış da yok.” şeklinde konuştu.

Read Previous

Saraybosna Film Festivali’nde skandal sunum

Read Next

Bulgaristan Savunma Bakanı Tagarev: Rusya’nın silah yedek parçası ihracat ambargosunun Bulgaristan’a etkisi sınırlı